ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 07:14

Erzincan’da Türkçe Olimpiyatları coşkusu

Erzincanda Türkçe Olimpiyatları coşkusu


Bu yıl 11.'si düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarının bir ayağı da Erzincan’da yapıldı. 20 ülkeden 92 öğrenciyi konuk eden Erzincanlılar, dünyanın değişik ülkelerinden gelen çocuklara kucaklarını açtı. Erzincan’da düzenlenen Türkçe Olimpiyatları programı renkli görüntülere sahne olurken, hayatlarında ilk kez Erzincan’a gelen gençler, stadyumu dolduran yaklaşık 30 bin Erzincanlıya unutulmaz bir gece yaşattı.

Türkçe Olimpiyatlarının Erzincan ayağı renkli görüntülere sahne oldu. ‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganı ile düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatlarına 140 ülkeden 2 bin öğrenci katılıyor. Yurt genelinde olduğu gibi Erzincan’da da Türkçe Olimpiyatı programı düzenlendi. Programın Erzincan ayağına 20 ülkeden 92 öğrenci katıldı.

13 Şubat Şehir Stadyumunda düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatı programına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Birdal ve yaklaşık 30 bin Erzincanlı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Azerbaycan, Almanya, Demokratik Kongo, Somali, Romanya, Irak, Afganistan, Kazakistan, Senegal, Mısır, Tunus, Güney Afrika, Endonezya gibi ülkelerden gelen öğrenciler, söyledikleri türküler, okudukları şiirler ve yaptıkları halk oyunları gösterileri ile binlerce Erzincanlıyı coşturdu.

"GENÇLER İHTİYACIMIZ OLAN DİYALOGU BİZE GÖSTERİYOR"

Türkçe Olimpiyatlarının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Her biri birer kültür elçisi, birer barış güvercini olan bu gençlerimiz, bu yavrularımız, bize birbirinden güzel yeteneklerini sergileyerek muazzam görsel bir şölen sunuyorlar. Tam da bu günlerde millet olarak ihtiyacımız olan birbirimize saygı göstermeyi, birbirimizi anlamayı ve diyalogun önemini bize bir kez daha hatırlatıyorlar. Sağcı-solcu demeden, Kürt-Türk demeden, beyaz-siyah demeden, ‘yaratılanı hoş görürüz yaradan dan ötürü’ diyerek, sevmenin muhabbetle bütün kapıların açtığını bu gençler bize bugün en iyi şekilde gösteriyorlar. Ömrünü eğitime, hizmete adamış, yarım asır insanları, gençleri eğitmekle kalmamış, Türkçemizi, kültürümüzü, medeniyetimizin dünyanın her tarafında tanınması için büyük bir gayret göstermiş, bir ömür hasletmiş, hizmetin efendisi Hoca Efendiye Erzincan’dan selam olsun. Bu hizmet, bu muazzam topluluk kolay olmadı. Bunun arkasında isimsiz kahramanlar var. Bunun arkasında memleketini terk edip sıla hasretiyle dünyanın dört bir yanında, eğitim için, Türkçemizi öğretmek için, ay yıldızlı bayrağımız dalgalandırmak için kendini dünyaya, eğitime, insanlığa adamış binlerce hizmet eri var, değerli öğretmenlerimiz var, onları buradan coşkuyla sevgiyle alkışlıyoruz” dedi.

Programda en fazla ilgiyi Tanzaya’dan gelen Abdulkadir Hanoup Nassar görüdü. Nassar, okuduğu ‘Afrika’nın yolları’ şarkısı ile binlerce Erzincanlıya eğlenceli dakikalar yaşattı. 11. Türkçe Olimpiyatlarının Erzincan ayağı geç saatlere kadar devam ederken, program havai fişek gösterileri eşliğinde ve öğrencilerin dansları ile sona erdi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER