ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:18

Erzincan'da bebek bakıcılığı kursu


 Erzincan Valiliği'nin koordinesinde, Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nce yürütülen ve Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen ''İşsiz ev hanımları için çocuk bakıcılığı eğitimi kursu'' projesinde 40 kadına eğitim veriliyor.
     Erzincan Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen eğitimde, kursiyerlere, alt bezinin değiştirilmesi, banyo yaptırılması ve rahat uyuması için yağla masaj yapılması oyuncak bebek üzerinde uygulamalı olarak gösterildi.
     Proje kapsamında kursiyerlere çocuk gelişimi, ruh ve beden sağlığı, çocuk psikolojisi, çocuk ve aile iletişimi gibi birçok konuda eğitim veriliyor. 40 kadının katıldığı kursun 5 ay süreceği bildirildi. Teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından sertifika almaya hak kazanacak kursiyerlerin, İŞKUR İl Müdürlüğü'nden rehberlik hizmeti alabilecekleri kaydedildi.
     Proje Koordinatörü, Erzincan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Mustafa Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, kursiyerlere 120'şer saat teorik ve pratik eğitim verileceğini belirterek, ''Çocuk gelişimi, çocuk ruh sağlığı, hijyen, ergenlik öncesi çocuk davranışları, aile ile iletişim ile ilgili ders konularını oluşturduk. Kısmetse kursiyerlerimiz hem kendi aile bütçelerine katkı sağlamak hem de çocukları ile bakıcılık anlamındaki ehliyetli bilgilerini kullanacaklardır'' diye konuştu.
     Kursiyerlerden Gülseren Işık, aldığı eğitim sonrası torunlarını daha eğitimli bir şekilde yetiştireceğini vurgulayarak, ''Keşke bu kursu aldıktan sonra anne olsaydım. Geç kalmışız, çok faydasını gördüm. İnşallah bundan sonra torunlarımızı daha eğitimli bir şekilde yetiştiririz'' dedi.
     Nurdan Başaran da, eğitimlerin kendilerine çok katkısının olduğunu ifade ederek, ''Kendi çocuklarımıza karşı daha sabırlı anne olmayı öğrendik'' ifadelerini kullandı.
     Emine Akan ise, ''Anne olmadan ya da hamile kalmadan böyle bir kursa gitmiş olsaydım, çocuğumu daha güzel şeylerle büyütseydim. 12 yaşında oğlum var, buradan aldığım bilgilerle onunla daha çok anlaşmaya ve onu anlamaya başladım'' şeklinde konuştu.
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER