ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:59

Erzincan'da 42 bin öğrenci karne aldı

Erzincanda 42 bin öğrenci karne aldı


Erzincan'da 42 bin 350 öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline girdi. Erzincan protokolü yarıyıl tatili sebebiyle Osman Gazi İlkokulu'nda düzenlenen törene katılarak öğrencilere karne dağıttı. Törene Vali Vekili Abdullah Çiftçi, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, bazı kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra öğrenciler de katıldı.

Karne töreninde konuşan Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, velilerden öğrencilerin karne heyecanını paylaşmalarını istedi.

Özen, şöyle konuştu: "Karne gününde çocukların telaşına ortak olmak, heyecanlarını paylaşmak ve ‘karneni getir bakalım’ yerine ‘karnemizi getir bakalım’ diyerek sorumluluğun ailede herkese ait olduğunu vurgulamak ‘ödülü de cezayı da ortaklaşa hak ettik’ mesajını çocuklarımıza vermek zamanıdır. İlimiz eğitim ortamlarının fiziki yapıları açısından eksikliği en az olan illerden biri, hiç ikili öğretim yapan okulumuz yok, branşlar bazında bakıldığında ilimiz genelinde öğretmen açığımız yok. Fakat buna karşılık akademik başarıları da arzuladığımız sonuçları alamıyoruz. Bunun beklenen düzeylere ulaşması için çalışmalarımız sürekli devam etmektedir."

İl genelindeki 345 okulda 2 bin 396 öğretmenin rehberliğinde, öğrenimlerini sürdüren 42 bin 350 öğrencinin karne aldığını kaydeden Özen, "Alınacak olan bu karneler sadece öğrencilerimizin değil aslında hepimizin karnesi. Anne babalar ne kadar yardımcı olabildiler, biz öğretmenler ne kadar bilgi, davranış aktarımında bulunabildik, öğrencilerimiz ne kadar gayrette bulunabildiler. Kısaca; hepimizin ortak gayreti neticesinde bu karneler oluştu. Sadece karnelerde adımız yazmıyor o kadar. Şimdi ne ödüllendirmede ne de cezalandırmada aşırıya kaçmadan durumumuzu değerlendirerek, kendimize bir hedef belirleme ve bu hedef doğrultusunda çalışma, gayret etme zamanı. Hepimiz bu karneyi böyle yorumlamalıyız. 15 günlük tatil süresince çocukların dinlenmesine, kısa tekrarlar yapmasına ve en önemlisi kitap okumasına zemin oluşturmalıyız. Bu duygularla birinci yarıyılın sonuçta hayırla getirmesini ve gelecekteki olumlu çalışmalara vesile olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Vali Vekili Abdullah Çiftçi, yeni bir sistem ile başlayan eğitim öğretimin yılının ilk yarısını bitirdiklerini ve 4+4+4 sisteminin ilk karnelerini dağıttıklarını belirtti. İl genelinde sistemin başarıyla uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Çiftçi, "Erzincan olarak alt yapı bakımında Türkiye’nin en iyi illerinden biriyiz. 43 bine yakın öğrenci sayımızla ilköğretimde derslik başına 18 öğrenci, orta öğretimde 21 öğrenci, mesleki ve teknik eğitimde 29 öğrenci olduğunu görmek ve özel eğitimde bile ulaşılması zor bir hedef olduğunu görmek bizleri umutlandırıyor. Tabi alt yapının bu şekilde olması başarıyı beraberinde getirmiyor. Başarılı olabilmek için öğretmen, öğrenci, aile ve idareci işbirliği içinde ortak bir çalışma ile başarıyı elde edebiliriz. Erzincan’da bu potansiyel var. Ailelerden özellikle istirham ediyorum, çocuklarına iyi davransınlar. Çünkü karne aslında çocuğun değil ailenin aynasıdır. Çocuğun karnesinde kırık varsa el birliği içinde beraberce üstünden gelinmelidir." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından okulda başarılı olan öğrencilere onur belgeleri ve karneleri verildi. Öte yandan, ikinci yıl eğitimi 11 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER