ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 12:20

Erzincan Üniversitesi'ne 5 bin 579 öğrencinin kayıt yaptıracak

Erzincan Üniversitesine 5 bin 579 öğrencinin kayıt yaptıracak


Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanması ile üniversite tercihleri tamamlandı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılı kayıt döneminde Erzincan Üniversitesi'ne 5 bin 579 öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor.

LYS sonuçlarının açıklanması ve heyecanlı tercih maratonunun ardından üniversite adayları, hangi üniversiteye yerleştirileceklerini büyük bir heyecanla beklemeye başladı. 8-18 Temmuz tarihleri arasında yapılan tercih işlemlerinin ardından, ÖSYM tarafından kesin yerleştirme sonuçları açıklanacak ve bu sonuçlara göre bir üniversiteye girme hayalini gerçekleştirecek öğrenciler, bu kez yerleştirildikleri üniversitelere kayıt heyecanını yaşayacak. Erzincan Üniversitesi'ne 2013-2014 eğitim-öğretim yılı yeni kayıt döneminde 5 bin 579 yeni öğrencinin kayıt yaptırmasının beklendiği belirtildi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Erzincan Üniversitesi için 2 bin 404’ü lisans, 3 bin 375’i ön lisans öğrencisi olmak üzere toplam 5 bin 579 kontenjan belirledi. ÖSYM tarafından yayınlanan 2013 Tercih Kılavuzu'nda ilan edilen kontenjanlara göre Erzincan Üniversitesi'ne yeni eğitim öğretim yılı kayıt döneminde 5 bin 579 öğrencinin gelmesi bekleniyor.

ÖĞRENCİ SAYISI 18 BİNE YÜKSELECEK

ÖSYM’nin yayınladığı 2013 Tercih Kılavuzu'nda ilan edilen kontenjanlara göre önümüzdeki yıl öğrenci sayısı yaklaşık 18 bine ulaşması beklenen Erzincan Üniversitesi, bu yıl yeni açılan bazı bölümlerine ilk defa öğrenci alımı gerçekleştirecek. Yeni açılan bölüm ve programlara yaklaşık 570 öğrenci alımının yapılacağı Erzincan Üniversitesi'nde, yeni açılan programlar arasında en fazla öğrenciyi, 80 kişilik kontenjan ile Çayırlı Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı'nın kabul etmesi bekleniyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler örgün ve ikinci öğretim bölümlerine de toplam 80 yeni öğrenci alımı yapılacak. Erzincan Üniversitesi'nin yeni açılan programlar arasında dikkat çeken diğer bölüm ve programlarından bazıları ise Tercan Meslek Yüksekokulu'nda 40’ar kişilik kontenjan ile Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı ile Erzincan Meslek Yüksekokulu'nda açılan 30’ar kişilik Uçak Teknolojisi örgün ve ikinci öğretim programları ile Kabin Hizmetleri Programı. Eğitim Fakültesi'nde yeni açılan Resim İş Eğitimi Bölümü'nün de belirlenen 40 kişilik kontenjana bu yıl ilk öğrencilerini alması bekleniyor.

Erzincan Üniversitesi'nin yeni açılan ve bu yıl ilk kez öğrencinin kabul edileceği diğer bazı bölüm ve programlar ile kontenjan sayıları ise şöyle: "Turizm Meslek Yüksekokulu, aşçılık, kontenjanı 30; Meslek Yüksekokulu İç Mekan Tasarımı, kontenjanı 30; Moda Tasarımı, kontenjanı 30; Sağlık Meslek Yüksekokulu Evde Hasta Bakım, kontenjanı 30, Eczacılık Fakültesi, Eczacılık, kontenjanı 40."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER