ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:05

"Erzincan hasta sevk eden değil, alan il olacak"


Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İsmail Yılmaz, “Erzincan Devlet Hastanesi olarak bölge hastanesi konumunda olmak zorundayız. Biz sevk eden değil, sevk alan il olacağız. Bütün planlarımız bu yönde.” dedi.

Kamu Hastaneleri Birliği Geçiş Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı ve Eğitim Programı yapıldı. Hastaneler ile ilgili yapılan çalışmaların anlatıldığı toplantıda konuşan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İsmail Yılmaz, dünya ve Türkiye genelinde 10 bin kişinin baz alınarak hastalara düşen yatak sayıları hakkında bilgi verdi.
Türkiye’nin dünya genelinde, Erzincan’ın da Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkat çeken Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, “10 bin kişiye düşen yatak sayılarında 1995’den 2008’e doğru git gide azalma var. Yani hastanede değil de, evde tedavi etmeye, hastaneye daha az yatırmaya yönelik çalışmalar var. Teknolojide, bilimde, her şeyde üreten ABD’de 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 31, İngiltere’de 34. Aynı raporda Türkiye’de 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 23. Avrupa Birliği ortalaması 10 bin kişiye 57. Kişi başına düşen yatak sayısı en düşük ülke, AB’ye üye değiliz ama Türkiye. 10 bin kişiye 23 yatak ülkemizde, bu sayının 30’lara yükselmesi planlanıyor. Sağlık Bakanlığının şu andaki kampüs hastane projeleri ile yapmak istediği bu. Yatak sayımız az. Yatırmamız gereken hastayı ayakta takip etmemiz gerekiyor çoğunlukla. Erzincan’ın nüfusu toplamda 230 bin kişi. Erzincan’da kaç yatak vardı? Yatak sayısı 529. Şu anda kaç yatakla hizmet veriyoruz? 400 bile değil. Bütün bunlara rağmen kamuoyunda hastane kapatılacak diye laf dönüyor. Kapatılması mümkün değil, olası değil, kapatılamaz. Asla kapatılamaz. Erzincan Devlet Hastanesi'ni biz iyileştirmekle mükellefiz. Bu salondan bulunan herkesin asli görevidir bu. Farklı hesapları olanlar, farklı laflar söylüyor. Böyle bir şey yoktur. Bilimsel kanıtlarla söylüyorum ben bunları. Hastanemize sahip çıkalım” açıklamasında bulundu.

Hastanelerde yapılacak iyileştirme çalışmaları ile hedeflere doğru emin adımlarla ilerleyeceklerini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. İsmail Yılmaz, “Yapacağımız çalışmalar ile biz başka türlü bölge hastanesi olamayız. Biz bölge hastanesi olmak zorundayız. Biz sevk eden değil, sevk alan il olacağız. Bütün planlarımız bu yönde. Hedefimiz büyük. Bu hedefe büyük insanlarla yürüyeceğiz. Hep beraber bunu başaracağız, başarmak zorundayız. Türkiye’de bin kişiye bir doktor düşüyor. Herkesin performansını artırarak çalışacağız. Ağlama makamında değiliz. İcraat yapma makamındayız.” şeklinde konuştu.

Gün boyu devam eden toplantıda Kamu Hastaneler Birliği'nin yürüttüğü mali hizmetler, idari hizmetler, tıbbi hizmetler ve genel sekreterlik konularında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER