ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 17:10

Erol Özkasnak: 'Postmodern darbe' kavramı bana ait değil


28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sanık savunmalarının alınması ile devam ediliyor. Savunması alınan dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, dönemin Genelkurmay Başkanı’nın Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) her faaliyetinden haberdar edildiğini söyledi. Özkasnak ayrıca 'Postmodern darbe' kavramı kendisine ait olmadığını iddia etti.

    28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 19. duruşması savunmaların alınması ile devam ediyor. Çetin Doğan’ın savunmasının ardından sıra dönemim Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak’a geldi. Özkasnak, BÇG belgelerinin nerede hazırlanmış olursa olsun emri Genelkurmay Başkanlığı’nın verdiğini kaydetti. BÇG’nın yasal olmayan hiçbir faaliyette bulunmadığını öne süren Özkasnak, “BÇG subayları irtica ile ilgili tespitlerine arz etmişlerdir. Her Salı günü yapılan toplantıda Genelkurmay Başkanı bazı emirler verir. Genelkurmay Başkanı BÇG’nın her faaliyetinden haberdar edilmiştir. BÇG haberleri her sabah Genelkurmay Başkanı’na arz edilmiştir. Genel sekreterlik komutanın verdiği emirleri çizelgeye yazdırır.” dedi.

    "KAVRAM BANA AİT DEĞİL"

    28 Şubat’tan kaynaklanan mağduriyetler kendisinden kaynaklanmadığını ileri süren Özkasnak, “Bir televizyon programındaki konuşmamı emekli olduktan sonra yaptım. 'Postmodern darbe' kavramı bana ait değildir. Postmodern, toplumda herkesin ayrı anlam yüklediği tanımdır. Aslında bunun bir darbe olmadığını anlatmak istedim. Belki de meramımı tam olarak anlatamadım. 28 Şubat süreci, dini esaslara doğrultusunda ülkeyi değiştirmeye karşı üniversite sivil toplum kuruluşlarının işçi ve işverenlerin laik cumhuriyetten yana koydukları haklı bir tepkidir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER