ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 15:22

Eroğlu, Suudi Arabistan'da


 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin geçen yılki yaklaşık 230 milyar kilovatsaatlik elektrik sarfiyatının yüzde 25-30'unun hidrolelektrik santrallerden sağlandığını söyledi.
     Eroğlu, Suudi Arabistan Enerji ve Su Bakanı Abdullah bin Abdurrahman el-Hüseyni ile makamında bir araya geldi.
     Bakanlığı hakkında bilgi veren Eroğlu, Türkiye'de yanan 4 ampulden birinin hidroelektrik santrallerinden elde edilen enerji ile yandığını belirtti.
     Veysel Eroğlu, geçen yıl yaklaşık 65-70 milyar kilovatsaat elektrik üretiminin gerçekleştirildiğini aktardı. Türkiye'nin geçen yıl yaklaşık 230 milyar kilovatsaatlik elektrik sarfiyatının söz konusu olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, bunun yüzde 25-30'unun hidrolelektrik santrallerinden sağlandığını kaydetti.
     Hidroelektrik enerji üretiminin 2003 yılında yaklaşık 27 milyar kilovatsaat olduğunu anımsatan Eroğlu, Türkiye'de yıllık 165-170 milyar kilovatsaatlik hidroelektik potansiyeli bulunduğunu, özel sektörü de devreye sokarak potansiyeli 70 milyar kilovatsaate yükselttiklerini, ancak hedeflerinin 165 milyarkilovatsaat olduğunu dile getirdi.
     Bakan Eroğlu, şu anda hidroelektik enerji alanında, özel sektörün 30 bin megavat kurulu gücü bulunduğunu ve buralardaki üretimin yaklaşık 110 milyar kilovatsaate ulaştığını söyledi.
     Türkiye'nin, 14 ülke ile birlikte 2 yıl önce çölleşmenin önlenmesi, toz taşınımı ve erken uyarı sistemleri konusunda bir ortak çalışma başlattıklarını anımsatan Bakan Eroğlu, bu çalışmanın, Kuzey Afrika ülkelerinden Orta Asya ülkelerine kadar bir alanı kapsadığını anlattı.
    
     -''Biz de su zengini değiliz''-
    
     Suudi Arabistan ile işbirliği çalışmalarının ele alınacağını vurgulayan Eroğlu, ''Özellikle Suudi Arabistan'ın bazı mevsimlerde fazla elektrik üretimi var, bazı mevsimlerde talebi var. Dolayısıyla ilk adımda 5 bin megavat kurulu güçte elektriğin aktarılması söz konusu diğer ülkelere. Tabii bunun için iletim sistemlerinin, özellikle Suudi Arabistan'dan başlayarak Irak, Ürdün, Suriye, Türkiye ve Mısır'daki iletim sistemlerinin iyileştirilmesi gerekiyor'' diye konuştu.
     Bakan Eroğlu, Suudi Arabistan'ın, Türkiye'den su talebi olmadığına dikkati çekerek, ''Biz de su zengini değiliz aslında. Bizde 642 milimetre yağış düşerken, orada yılda 70-80 milimetre yağış var'' dedi.
     Veysel Eroğlu, çölleşme ve erozyonla mücadele alanındaki çalışma grubuna Suudi Arabistan'ı da dahil etmek istediklerini dile getirdi.
    
     -''Rabbim sizin kadar bize doğal su kaynakları vermedi''-
    
     Suudi Arabistan Enerji ve Su Bakanı Abdullah Bin Abdurrahman el-Hüseyni de iki ülke arasındaki özel ilişkiler, kardeşlik ve din birliğinin önemine işaret ederek, ziyaretin asıl amacının Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki iletim hatlarının yapılması olduğunu söyledi.
     ''Bizler Türkiye gibi şanslı değiliz. Rabbim sizin kadar bize doğal su kaynakları vermedi'' ifadesini kullanan el-Hüseyni, bu nedenle su tüketiminin yüzde 60'ını deniz suyunu arıtarak sağladıklarını belirtti.
     Dünyanın en az yağmur yağan ülkelerinden biri olanan Suudi Arabistan'a yıllık 60 milimetrelik bir yağış düştüğünü hatırlatan el-Hüseyni, doğal kaynaklarını korumak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını vurguladı.
     Bakan el-Hüseyni, Türkiye'nin bu alanda çok önemli ve tecrübeli bir ülke olduğunu vurgulayarak,ülkesinde, Türk firmalarının baraj inşaatı ve boru hatları inşaatı konularında yoğun bir şekilde çalıştığını, büyük barajların neredeyse tamamının Türk firmaları tarafından inşa edildiğini anlattı.
     Türk firmalarının daha fazla faaliyet göstermesini isteyen el-Hüseyni, Türkiye'den, doğal kaynakların korunması ve bunlardan en iyi şekilde faydalanılması konusunda istifade edeceklerini açıkladı.
     Suudi Arabistan Enerji ve Su Bakanı Abdullah bin Abdurrahman el-Hüseyni, ormancılık konusundaki en önemli problemlerinin çölleşme olduğunu ifade ederek, bu konuda Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini sözlerine ekledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER