ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 15:57

Eroğlu: İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 37


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Harem- Salacak arasında yapılan deniz geçişiyle birlikte İstanbul’u susuz kalmaktan kurtardıklarını söyledi. Eroğlu, “İstanbullular endişe etmesinler! İstanbul’u susuz bırakmayız. İstanbul’da bu sene yağışlar da bir azalma var ama yaklaşık yüzde 37 nispetinde barajlarımız dolu.” dedi.

Bakan Veysel Eroğlu, Belgrad Ormanı'nda incelemelerde bulunarak Belgrad Ormanı’nın 5 bin 300z hektarlık alan üzerinde bulunduğunu söyledi. Eroğlu, “Osmanlı burada bentler inşa etmiş. Çok büyük bentler var. Bentlerle Osmanlı su götürmüş. Tarihi eser olduğu için buraların gerekli restorasyon projeleri hazırlandı. Gerekli çalışmalar yapılacak. İstanbul için buralar çok önemli alan. İstanbul çok büyüdü. Şimdi biz Anadolu yakasında Asya Şehir Orman adıyla büyük bir orman alanı hazırlıyoruz. 7 bölgeden ibaret şehir ormanıyla İstanbul'a hayat verecek bir orman hazırlıyoruz. Büyükşehir Başkanlığımıza Alibeyköy barajı etrafında bir alan tahsis ettik. 2 şehir ormanında orada yapılacak. Asya yakasındaki orman arazisinin Mart ayına kadar bitiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’u susuz bırakmayacaklarını belirten Eroğlu, “İstanbullular endişe etmesinler İstanbul’u susuz bırakmayız. İstanbul’da bu sene yağışlar da bir azalma var ama yaklaşık yüzde 37 nispetinde barajlarımız dolu. Bizim Melen hattımız var İstanbul’a 185 kilometreden su akıyor. Melen’i sadece Anadolu yakasına getirmedik. 2007 yılındaki kuraklık nedeniyle İstanbul’da su kesintisi olmasın diye şafak harekatıyla Melen’in suyunu Ömerli’ye akıttık. İSKİ’nin inşa ettiği Harem- Salıcak arasındaki deniz geçişiyle birlikte İstanbul’u susuz kalmaktan kurtardık. Yakın zamandan Başkanımız Kadir Topbaş ile beraber Melen barajının temelini atacağız. Sadece regülatörden değil, barajda da İstanbul’un suyunu biriktirecek baraj inşa edeceğiz. Bizim iki üç yıllık kuraklığa İstanbul’u hazır etmemiz lazım. İstanbul’da su kesintisine gönlümüz razı olamaz. Vatandaş endişe etmesin. Biz Melen’den suyu veriyoruz sıkıntı olmayacaktır.” diye konuştu.

İstanbul’un her yerini yemyeşil yapmak istediklerini belirten Eroğlu, şunları kaydetti: “İstanbul’a has bir takım ağaçlarda dikiyoruz. Yüz bin erguvanla İstanbul’u mor ve beyaz çiçeklerle bezemek istiyoruz. Ihlamur seferberliğine de başladık. Birde Sağlık Bakanlığıyla birlikte vatandaşların oksijen alabileceği alanlar inşa ediyoruz.”

Belgrad ormanıyla ilgili olarak Prof. Dr. Hüseyin Alper Çolak tarafından yazılmış olan kitabında tanıtımını yapan Bakan Eroğlu, şöyle devam etti: “Belgrad Ormanıyla ilgili dünyadaki tek kültür mirası bu kitap. Bu konuda UNESCO’ya da müracaat edeceğiz. Hem tabiat hem kültür mirası olan tek bölge Belgrad Ormanları.”

Bakan Eroğlu, açıklamalarının ardından Belgrad Ormanı’nda bulunan bentleri gezdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER