ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 17:24

Eroğlu, Constantin ile görüştü


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Romanya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Daniel Constantin ile görüştü.
     Eroğlu, makamındaki görüşmede, Romanya ve Türkiye arasındaki tarihi işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.
     Romanya ile özellikle su ve ormancılık alanında işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Eroğlu, bu konuda projeleri bulunduğunu anlattı.
     Bakan Eroğlu, iki ülkeyi yakından ilgilendiren Karadeniz'in kirlenmesine karşı ortak çalışmanın iyi bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.
     Türkiye'nin Dünya Meteoroloji Teşkilatının bölgesel merkezi konumunda bulunduğunu ifade eden Eroğlu, taşkınların önlenmesi için erken uyarı sistemleri konusunda çalıştıklarını dile getirdi.
     Taşkınların ve nehirlerdeki kirlenmenin önlenmesi, sulama konusu ve hidroelektrik santraller hakkında daha önce iki ülke arasında görüşmeler yapıldığını anımsatan Eroğlu, yaban hayatı ve orman yangınları konularında da işbirliği yapabileceğini kaydetti.
     Bakan Eroğlu, Türk iş adamlarının Romanya'daki yatırımlarını da konuk bakanla görüşeceklerini söyledi.
    
     -"Tükenebilir bir kaynak olan suyun koruma altına alınması gerekiyor"-
    
     Romanya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Daniel Constantin de Romanya ve Türkiye arasındaki hem politik hem de ekonomik açıdan mevcut ilişkileri daha da geliştirmek için gösterilen çabaların sevindirici olduğunu bildirdi.
     İyi bir tarım için ormanlarla da ilgilenilmesi gerektiğine dikkati çeken Constantin, "Hem rüzgara hem de su baskınlarına karşı zirai üretimimizi korumak istiyorsak orman alanlarını çoğaltmak ve mevcut ormanları da korumak öncelikli konularımız arasında" dedi.
     Gelişen dünya şartları gözönüne alındığında tükenebilir bir kaynak olan suyun koruma altına alınması gerektiğini ve bunun yanında sulama konusunun da önem taşıdığını belirten Constantin, "Ülke olarak sulama yapmak için suyu toplama, biriktirme ve sulamaya yönlendirme aşamasında çok kademe kaydettiğinizi biliyorum. Bu konuda şimdi ve gelecekte işbirliği yapmayı teklif ediyorum" diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER