ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 14:14

"Ermeni meselesine Vatikan dahil olacak"


Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Ermeni meselesine Vatikan'ın etkin bir şekilde dahil olmaya hazırlandığını söyledi. Eğilmez, " Geçtiğimiz günlerde, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis, Ermeni Patriği Nerses Bedros’u kabul ettiği görüşmede, bir delegasyon üyesinin sözde soykırım gören bir aileden geldiğini söylemesi üzerine, “20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapılmıştır” dedi. Papa böylece 1915 olaylarını ilk kez soykırım olarak tanımlamış oldu." diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, Vatikan Gizli Arşivler Müdürü Sergio Pagano'nun karanlığa düşeceğini söyleyerek, "Öncelikle Sergio Pagano’ya tavsiyemiz; sakın Hıristiyan dünyanın hem Müslümanlara hem de kendi dindaşlarına yaptığı katliamları okuma, yoksa düşeceğin karanlıktan seni Benediktlerin hepsi bir araya gelse dahi çıkaramaz. Biz Vatikan’ın arşivlerinde yer alan belgelerin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu belgeler; 1. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası Türk topraklarında yaşayan ve Türk katliamı yapan Ermenilerin, isyanlarına destek bulmak için Avrupa Hıristiyan dünyasına ve doğal olarak Vatikan’a gönderdikleri yalanlarla dolu mektuplardır. Bu mektuplarda, Hıristiyan Ermenilerin, Müslüman Türkler tarafından katledildiği yalanları ve Ermenilerin yardım çağrıları bulunmaktadır." diye konuştu.

Eğilmez, Vatikan'ın arşivin içeriğine rağmen zaman zaman bu arşivi yayınlayacağını duyurup, yayını ertelemesini protesto ettiklerini belirterek şöyle konuştu: " Arşivlerinde yer alan belgelerin hiç vakit kaybetmeden yayınlanmasını istiyoruz. Böylelikle hem biz hem de dünya kamuoyu bu gizemli arşivi görebilme fırsatını yakalamış oluruz. Ortaya koyacakları belgeleri inceler, araştırır, yalan doğru ne varsa hepsini açık yüreklilikle ilan ederiz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER