ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:01

Ermeni gazeteciler Baydemir'i ziyaret etti


Hrant Dink Vakfı`nın yürüttüğü Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Programı kapsamında Ermenistan`dan gelen gazeteciler Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir`i ziyaret etti.

Proje Koordinatörü Burcu Becermen, iki ülke arasında yeni işbirliği alanları oluşturmayı ve haber alma ağlarının doğru yollardan kurulmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Becermen, iki ülkeden 10'ar gazetecinin davet edildiği programda katılımcıların birbirlerinin ülkelerine giderek, birer hafta boyunca görüşmeler yaptığını ifade etti. İstanbul'daki programa ek olarak Diyarbakır'a geldiklerini söyleyen Becermen, bunda Baydemir'in Hrant Dink Vakfı'nın çalışmalarını yakından takip etmesinin etkili olduğunu bildirdi.

Vakfın yürüttüğü faaliyetleri çok değerli bulduğunu belirten Osman Baydemir de, "Hrant Dink yaşasaydı, bugün yaptıklarımızı yapacaktı. Dolayısıyla halen yaşıyor ve aramızda." diye konuştu. 8 bin yıllık geçmişe sahip Diyarbakır'ın bütün değerlerindeki harçta Ermenilerin, Süryanilerin, Alevilerin, Keldanilerin, Ezidilerin ortak alın teri olduğunu dikkat çeken Baydemir, geçmişin çoğulculuğunu yaşama geçirmenin çabası içinde olduklarını belirtti. Baydemir, "Diyarbakır her ne kadar bir Kürt olarak benim kentimse bir Ermeni, Keldani, Ezidi, Alevi kentidir. Dolayısıyla kentinize hoş geldiniz." şeklinde konuştu.

Baydemir'in anlattığı Ermeni ve Kürtler arasında geçen olaylarla duygusal anların yaşandığı görüşmede kimi gazeteciler gözyaşlarını tutamadı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER