ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 09:02

Ermenek'te kurtarma çalışmaları devam ediyor

Ermenekte kurtarma çalışmaları devam ediyor

AFAD, Ermenek'te kömür ocağında su tahliyesi ve arama kurtarma çalışmalarının, AFAD koordinasyonunda toplam 617 kişilik bir ekip ve 133 araçla gece boyu devam ettiğini bildirdi.


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ermenek'te kömür ocağında su tahliyesi ve arama kurtarma çalışmalarının, AFAD koordinasyonunda toplam 617 kişilik bir ekip ve 133 araçla gece boyu devam ettiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve ve Karaman Valisi Murat Koca'nın takip ettiği arama-kurtarma çalışmalarını AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın yerinden koordine ettiği ifade edildi.

Alanda bir tahlisiye, bir de destek ekibi olmak üzere yaklaşık 269 kişilik bir arama kurtarma ekibinin görev yaptığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Su tahliyesi ve arama kurtarma çalışmaları, AFAD koordinasyonunda toplam 617 kişilik bir ekip ve 133 araçla gece boyu devam etti. Ayrıca ikinci bir kazaya sebebiyet vermemek ve alanın güvenli bir hale dönüştürülmesi için, su çekildikten sonra alanda çamur boyutunda olan malzemenin dışarı çekilmesi; basıncın etkisiyle tavanda ve yan duvarda oluşan malzeme dolgularının dışarı alınması gerekmektedir. Alan, aşamalı bir şekilde temizlendikçe pompalar daha aşağıya indirilmektedir.''

ARAMA-KURTARMA OPERASYONU ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Arama-kurtarma operasyonunun toplam 617 kişilik ekip ile 2 uçak, 3 helikopter, 23 ambulans ve 22'si AFAD arama kurtarma aracı olmak üzere 133 araçla aralıksız sürdüğü vurgulanan açıklamada, ''Alana çok sayıda motopomp, 3 seyyar aydınlatma cihazı, 10 büyük çadır, seyyar mutfak, mobil yatakhaneler, 700 battaniye, kumanya ve içecek sevk edildi; 7 mobil baz istasyonu kuruldu, kumanya ve içecek sağlandı'' ifadelerine yer verildi.

Çalışmaların ilk gün alanda kurulan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezinden yönetildiği belirtilen açıklamada, ''gelişmeler 7/24 takip edilmektedir'' denildi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER