ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2014 Pazartesi 11:55

Ermenek’te 12 bin tonluk suyun 4'te 3'ü çıktı

Ermenekte 12 bin tonluk suyun 4te 3ü çıktı

Ermenek maden kazasında bulunan 12 bin tonluk suyun 4’te 3’ünün çıkartıldığını belirterek, 618 kişilik bir ekibin ara vermeden mahsur madencilere ulaşmaya çalıştığını bildirdi.


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) Ermenek maden kazasında bulunan 12 bin tonluk suyun 4’te 3’ünün çıkartıldığını belirterek, 618 kişilik bir ekibin ara vermeden mahsur madencilere ulaşmaya çalıştığını bildirdi.

Nefeslik bölgesi üst maden girişi, ikinci girişte, çamur çekmek için gelen pompanın yerleştirilmesi için hazırlık yapıldığı belirtilen yazılı açıklamada, “ Desandre bölgesi alt maden girişinden, birinci girişten, ise 8 saatlik sürede 10,5 vagon hafriyat çıkarıldı ve 5 vagon tahkimat malzemesi indirildi. Tahkimat ve güçlendirme (tünel açma) çalışması devam etmektedir. 414’ü arama-kurtarma ve tahkimat işlerinde, 123’ü ise su boşaltma faaliyetlerinde görev alan 618 personel gece gündüz, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, çalışmayı sürdürüyor” denildi.

Madende bulunan yaklaşık 12 bin tonluk suyun 4’te 3’ünün çıkartıldığı belirtilen açıklamada, “618 kişilik bir ekip ara vermeden büyük bir özveriyle mahsur madencilere ulaşmaya çalışıyor. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve çalışma alanının güvenli bir hale dönüştürülmesi için su çekildikten sonra çamur ve moloz tahliye ediliyor; gerekli tahkimat çalışması yapılıyor. Alan temizlendikçe pompalar aşamalı bir şekilde daha aşağıya indiriliyor. Çalışmalar, alana kurulan seyyar aydınlatma cihazları ille geceleri de devam ediyor. Su ve hafriyat tahliyesi için çok sayıda motopomp, çamur pompası, jeneratör getirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karaman Valisi Murat Koca ile AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay çalışmaları ilk günden beri yerinden koordine ediyor.Su ve hafriyat tahliyesi, tahkimat ve arama kurtarma çalışmaları 618 kişilik ekibin yanı sıra 2 uçak, 3 helikopter ve 128 araçla aralıksız devam ediyor. Çalışmalar sırasında kesintisiz iletişim sağlanabilmesi için 8 mobil baz istasyonu kuruldu” bilgisi verildi.

Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra, mahsur kalan madencilerin aileleri ile sahada görevli personelin dinlenmesi ve barınması için tesisler oluşturulduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Medya çalışanları ve güvenlik güçleri için de özel alanlar kuruldu. AFAD ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın psikososyal destek ekipleri, kömür ocağında mahsur kalan madencilerin çocukları için çeşitli etkinlikler düzenliyor, ailelere destek oluyor. Çocuklar için bölgede bir oyun çadırı kuruldu. 6 gündür aralıksız görev yapan ekipler için, alana çok sayıda çadır, battaniye ve uyku tulumu, seyyar mutfak, mobil yatakhane, kumanya sevk ediliyor.”
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER