ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2014 Cumartesi 10:38

Erken yaşta evliliğe 4 yıl hapis

Erken yaşta evliliğe 4 yıl hapis

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 15 yaşındaki bir kızla evlenen gence 4 yıl hapis cezası verildi.


Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 15 yaşındaki bir kızla evlenen gence 4 yıl hapis cezası verildi. Genç, sabıka kaydığı almak için adliyeye gidince tutuklandı.

2008 yılında G.A., 15 yaşındaki C.A ile dini nikah kıyarak evlendi. C.A’nın küçük yaşta evlendiği, hastaneye doğuma gittiğinde ortaya çıktı. Hastane polisi tarafından ailenin ifadesinin alınmasının ardından, G.A hakkında kamu davası açıldı. C.A’nın anne ve babasının rızası ile resmi nikah yapıldı. G.A’ya yerel mahkeme tarafından açılan kamu davasından 4 yıl hapis cezası verildi. Yerel mahkemenin kararını G.A temyiz etti. Kararı yerinde bulan Yargıtay Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı. Kararın kesinleşmesiyle G.A hakkında yakalama kararı çıkarıldı. G.A iş için sabıka kaydı almaya gittiği adliyede tutuklandı.

Eşinin tutuklanması ile C.A’yı zor günler beklemeye başladı. Üçüncü çocuğuna hamile olan C.A yaşam mücadelesi vermeye başladı. Bir oğlu cezaevine giren babanın diğer oğlu da askere gitti. A. ailesinin geçimi 4 kaburgası alınan hasta babaya kaldı. Zor durumda kalan baba A. iki çocuğuyla kalan gelini C.A’ya da bakmaya başladı.

Olayı gazetecilere anlatan baba N.A çocukların severek evlendiğini ve kimsenin şikayetçi olmadığının belirterek, "Cumhurbaşkanıma Başbakanıma rica ediyorum. Tamam benim çocuğum erken evlenmiş fakat hiç bir şikayet yok. Resmi nikahı olduğu halde 4 sene 5 ay 10 gün ceza verdiler. Bu çocukları babası koymasınlar hapishane önlerine göndermesinler. Bu çocukları babasız bırakmayın’’ dedi

C.A. da, "Ben eşimle severek evlendim. Annem babam şikayetçi, olmadı. Eşimin serbest bırakılmasını, çocuklarımın babalarına kavuşmasını istiyorum" dedi.

(İHA)


KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER