ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 12:18

Erkek çocuklar babalarını rol model alıyor

Erkek çocuklar babalarını rol model alıyor


Çocuklar, bir işi yapmada ve güzel işleri sevmede babalarını rol model alırken; aynı zamanda küçük yaşta ellerini, yüzünü yıkama, kitap okuma ve diş fırçalama alışkanlığı kazanmada babalarını örnek alıyor.

Özel Toros Sema Koleji Rehber Öğretmeni Arif Özutku, erkek çocuklar için büyüme döneminde tek rol modelin baba olduğunu belirtti. Avrupa ülkelerinde kitap okuma oranının yüksek olmasında en önemli etkenin ev içinde ailecek kitap okuma alışkanlığının olması olduğunun altını çizen Özutku, "Çocuk, ailesinde neyi görürse onu taklit eder. Bir evde kitap okunuyorsa, o çocuğun büyüyünce kitap okumamak gibi düşüncesi olmayacaktır. Erkek çocuklar, her zaman kendilerine rol model olarak babalarını alır." ifadesini kullandı.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 8 yıldır yerleşik yaşayan Alman pedagog Petra Ottmann da Batı toplumunda da erkek çocukların tek rol modellerinin baba olduğunu ifade etti. Almanya'da futboldan sonra en fazla ilgi duyulan sporun bisiklet olduğunu aktaran Ottmann, çocukların bisiklete binme yaşının 3,5 olduğunu kaydetti. Almanya'da kız ve erkek çocuklarının erken yaşta bisiklete binmede rol modellerinin anne ve baba olduğunu anlatan Ottmann, "Başta Almanya olmak üzere Avrupa ve İskandinav ülkelerinde anne ve babanın çocuğuna genelde ilk aldığı hediye bisiklettir. Genelde Almanya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde her 2 kişiden biri hobi olarak bisiklete biniyor. Bir annenin bisiklete binmesi kızına, bir babanın bisiklete binmesi oğluna en etkileyici rol modeldir." dedi.

Dünyaca ünlü turizm beldesinde yerleşik yaşayan Alman, Belçika, İngiliz, Hollanda, Norveç, İsveç, İsviçre, Danimarka, Finlandiya ve Avusturyalılar da genelde ulaşımda motorlu taşıtlar yerine bisikletle pedal çevirmeyi tercih ediyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER