ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 12:15

''Erişilebirlik'' projelerle yaygınlaşacak


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerin toplumsal hayata eşit katılabilmeleri ve çevrenin engelsiz hale getirilmesi için geliştirilen 12 projeyi destekleyecek.
Bakanlığın Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2013 yılı Ulaşılabilirlik Destek Projesi (UDEP 2013) kapsamında desteklenecek projeler belli oldu.
Proje, engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit olarak katılabilmeleri ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi için örnek uygulamalarla, erişilebilirliğin pilot alan çalışması yapılan kentin tamamına ve diğer kentlere yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Ulaşılabilirlikle (erişilebilirlik) engellilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan binalara ve açık alanlara ulaşabilmeleri ve bunları kullanabilmelerine yönelik tedbirler alınacak.
Kaldırımlarda, yaya geçitlerinde, parklarda, çocuk oyun alanlarında, kamunun hizmet verdiği ve kamu kullanımına açık tüm binalarda ve ulaşım hizmetlerinde ulaşılabilirlik tedbirlerinin alınması, yalnızca engelliler için değil, hareketlerinde kısıtlılık yaşayan yaşlılar, hamileler, çocuklar, bebek arabası kullananlar için de önem taşıyor.
-472 projeden 12'si uygun bulundu
İlk kez geçen yıl başlatılan ve örnek uygulamalarla ulaşılabilirliğin pilot alan çalışması yapılan kentin tamamına ve diğer kentlere yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan Ulaşılabilirlik Destek Projesi, 2013 yılında uygulanmak üzere haziran-temmuz aylarında tekliflere açılmıştı.
Proje kapsamında desteklenecek bazı projelerin belirlenmesi amacıyla haziran ayında belediyeler, il özel idareleri, kaymakamlıklar ve muhtarlıklara yönelik yapılan teklif çağrısına 472 adet proje başvuru yaptı.
-Projeler, yaya geçidini, otopark ve tuvaletleri de kapsıyor
Pilot alanları kapsayan projeler; UDEP 2013'ün amaçlarına uygunlukları, pilot alanların özellikleri, bölge için örnek oluşturabilme durumları, projenin sürdürülebilirliği gibi ölçütler doğrultusunda değerlendirildi ve 12 projenin finansmanı uygun bulundu.
12 projenin yürütücü illeri ise Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bingöl, Bitlis, Bolu, Giresun, Ordu, Osmaniye ve Trabzon olarak belirlendi.
Projeler; kaldırımlar, ışıklı ve ışıksız yaya geçitleri, alt ve üst geçitler, bilgilendirme donanımları, kent mobilyaları, rekreatif donanımlar, çocuk oyun alanları, genel kullanıma açık tuvaletler, açık otoparklar, toplu taşıma durakları, istasyonlar, iskeleler gibi açık alan bileşenleri ve kamu tarafından yoğun kullanılan binalar, sağlık yapıları, eğitim yapıları, ibadethaneler gibi kamu binaları ile yerel koşullara özgü diğer kullanımlardan oluşan pilot alanları kapsıyor.
Projelerin uygulamaya konulmasında sorumluluk valiliklerde bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER