ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 20:58

Erikçe'ye sentetik çim kayağı pisti yapılacak

Erikçeye sentetik çim kayağı pisti yapılacak


Erikçe Kent Ormanı Rekreasyon Alanı’na Sentetik Çim Kayağı Pisti Projesi’ni tamamlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehri tüm bölgeye hizmet verebilecek doğa turizmi merkezi haline getirerek, turizm gelirlerindeki payını arttırmayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı düzenleme çalışmalarının ardından Gaziantep’in en gözde mekanları arasında yer alan Erikçe Kent Ormanı’na Sentetik Çim Kayağı Pisti Projesi hazırlayan belediye, çalışmaya destek veren İpekyolu Kalkınma Ajansı ile protokol imzaladı. İpekyolu Kalkınma Ajansı Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen imza programına Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan katıldı.

Projenin genel amacı doğrultusunda Erikçe Kent Ormanı’nı turizm, doğa ve çevresel olarak değerlendirilerek bu çalışmanın hem gelen yerli ve yabancı turistler hem de bölgenin ekonomik kalkınması açısından doğrudan destek sağlayacağını vurgulayan Başkan Güzelbey, "Bahsetmiş olduğumuz bu genel amaç doğrultusunda, Erikçe Kent Ormanı Rekreasyon Alanı içerisinde yapacağımız Sentetik Çim Kayağı Projesi ile her yaş grubunun faydalanabileceği, bölgesel ve ulusal olmak üzere çeşitli aktivitelerin organize edilebileceği, bölgedeki mevcut kaynak ve tesislerin geliştirilebileceği, ulusal ve uluslararası, alternatif ve profesyonel sporların yapılabileceği, spor kamplarının kullanımına tahsis edilebilecek ve yarışmaların düzenlenebileceği entegre bir tesis hizmete sunmaktır." diye konuştu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan da "Bu proje Gaziantep için önemli olan projelerden birisidir. Bu proje turizm alt yapısı projesi burada da bölge halkının yeni rekreasyon alanları içerisinde gidebileceği ve vakit geçireceği bir alan bizim için projenin yanında Kalkınma Ajansı olarak bölge ile ilgili stratejiler geliştirebilmek. Bölge ile ilgili vizyon ortaya koyabilmek. Bölgenin gelecek yıllardaki hayali için büyüklerimize yol göstermesidir. Bizim görevimiz sadece hibe vermek değil. Bu amaçla da hibe programından turizm alt yapısı da bunun belli bir alanı kapsıyor. Bugün bu projeye başlamış olmak ve imzasını atmak bizim için büyük bir onur ve mutluluktur." dedi.

Erikçe Kent Ormanı içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına Mayıs 2013’te başlanacak olan ve 7 bin 200 metrekare alanda yapılması planlanan Sentetik Çim Kayağı 2 ayrı pistten oluşacak. Yılın 12 ayı kayak yapma imkânının sağlanacağı kayak pistlerinin alt kısmında eğitim alanı için de ayrıca bir pist yapılacak. Proje için arazi tesviye çalışmalarının 120 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor. Çim kayağı alt kotunda kayakçılar ve refakatçilerine hizmet verecek 3 katlı sosyal tesis binasında aynı zamanda tesis içerisinde tüm kayak malzemelerinin temini sağlanırken doğa manzarası içerisinde kafeterya olarak da kullanılabilecek. Kayak pistleri ve kayak ekipmanlarının yaklaşık maliyeti 3 milyon 350 bin lira olacağı projenin, 1 milyon 79 bin liralık kısmının finansmanını İpekyolu Kalkınma Ajansı sağlayacak. Projenin 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER