ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 16:34

Ergenekon'da reddi hakim talebi


Ergenekon davasında bazı sanık avukatları, Mustafa Balbay'ı ikaz eden Mahkeme Başkanı ile Üye Hakim hakkında avukatlarla da tartışmaya girdikleri gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Bir grup sanık avukatı, konuyla ilgili Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

Ergenekon davasında sanık avukatları, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nun duruşma sırasında, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’a yönelik sözlerini eleştirdi. Avukatlar, Mahkeme Başkanı ve Üye Hakim hakkında reddi hakim talebinde bulunduktan sonra öğle arasında Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

Bugün ve geçtiğimiz hafta Mahkeme Başkanı ve üye hakimlerin duruşma sırasında söylemiş oldukları bazı sözler olduğunu belirten avukat Ersöz. "Bu sözler özellikle avukatların kişisel ve mesleki onurlarını hedef alan sözlerdi." dedi. Ersöz, "Milletvekili Mustafa Balbay'ın konuşması sırasında gerek Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese gerekse Üye Hakim Sedat Sami Haşlıoğlu’nun 'Siz burada milletvekili sıfatıyla bulunmuyorsunuz, sanık sıfatıyla bulunuyorsunuz ve beyanlarınızı bu şekilde verin' şeklindeki değerlendirmeleri ve buna benzer avukatları da yine itham edici sözleri onların saygınlığını hedef alan konuşmaları, tarafsızlığını ve objektifliğini kaybettiği noktasındaki algımızı daha da güçlendirdi ve kesinlik derecesine ulaştırdı." dedi.

Başkan Özese ve hakim Haşıloğlu hakkında reddi hakim talebinde bulunduklarını anlatan Ersöz "Bu reddi hakim talebinde özellikle geçtiğimiz hafta kendilerinin duruşma salonunda sarf ettikleri sözleri ve bugün de yine üye hakimin Mustafa Balbay başta olmak üzere sanıklara ve avukatlara yönelik sözleri etkili oldu." şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı ise, "Artık bağımsızlığını ve tarafsızlığını tamamen yitirmiş bir mahkemede, yargılama görüntüsü altında maalesef avukatların da bir dekor olarak kullanılmaya çalışıldığını ortaya koymaktadır" ifadesini kullandı.

Helvacı "Savunma burada gerçekten Ceza Muhakemesi Kanunu'nun dışında bambaşka bir usulle olağanüstü bir yargılamaya tabi tutulmaktadır. Reddetmekten başka çaremiz olmadığından dolayı hukuksal tüm argümanları kullanıyoruz. HSYK’yi toplu halde meslektaşlarımızla ziyaret ettik, şikayetlerde bulunduk, maalesef hiçbir gelişme kaydedemedik." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER