ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 12:30

Ergenekon sanığının ev hapsine de tahliye


Ergenekon davasından 17 yıl 4 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan ve evinden çıkmamasına karar verilen emekli Albay Hüseyin Vural Vural hakkında ev hapsi cezası kaldırıldı.

TMK 10. maddesi ile görevli mahkemeleri kaldıran 526 sayılı yasanın kabul edilmesinin ardından Ergenekon davası tutuklu sanıklarının tamamına yakını hakkında tahliye kararı verildi. Ergenekon davasından ilk tahliye kararı eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında verilmişti.

VURAL'IN EV HAPSİ CEZASINA TAHLİYE

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası kapsamında hakkında 17 yıl 4 ay 10 gün hapis cezası verilen emekli Albay Hüseyin Vural Vural'ın da tahliyesine karar verdi. Ancak Vural'ın tahliyesinin diğer tahliye kararlarından bir farkı bulunuyor. Yerel mahkeme, Vural için hapis cezasının yanında bir de adli kontrol uygulaması kapsamında konutunu terketmemesine karar vermişti. Vural'ın avukatı Hüseyin Ersöz'ün talebi doğrultusunda Vural hakkında konutunu terketmeme şeklinde verilen adli kontrol uygulamasının kaldırılmasına hükmedildi. Bu karar, Vural'ın konut hapsinden tahliye edilmesi anlamına geliyor. Kararda Vural'ın 80 yaşında olması ve bu uygulamanın Vural'ın sağlık durumu açısından tehlikeli olabileceği gerekçelerine yer verildi.

Ancak mahkeme, Vural'ın yurtdışına çıkışına ise yasaklama getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER