ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ekim 2014 Cuma 13:36

Ergenekon sanığı Albay Arif Doğan öldü

Ergenekon sanığı Albay Arif Doğan öldü

Ergenekon davası sanıkları arasında yer alan emekli Albay Arif Doğan hayatını kaybetti.


Ergenekon davası sanıkları arasında yer alan emekli Albay Arif Doğan hayatını kaybetti.

Emekli Jandarma Albay Arif Doğan GATA'DA tedavi görüyordu. Yarın öğlen namazına mütakip kılınacak cenaze namazının ardından Düzce'de defnedilecek.

2013'te Ergenekon Davası'ndan 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Doğan, sağlık durumu ve yaşı dikkate alınarak adli kontrol uygulaması şartları kapsamında tahliye edilmişti.

"JİTEM'İ BEN KURDUM"

Ergenekon davasının tutuksuz sanığı emekli Albay Arif Doğan, JİTEM'i kendisinin kurduğunu ve kendisinin dondurduğunu söylemişti. Doğan, Ergenekon ile ilgisinin olmadığını belirterek "Benim ilgim alakam JİTEM'ledir" diye konuşmuş, ve JİTEM'i tek başına, kimseden talimat almadan kurduğunu ve 1990 yılında tayini çıkınca kimseye sormadan dondurduğunu belirtmişti. Eşref Bitlis'in ölümüyle ilgili ifadelerin yer aldığı ses kaydının kendisine ait olduğunu, ancak farklı konuşmalarından montajlandığını öne süren Doğan, "Bitlis 1993'te öldürüldü. Ben 1990'da JİTEM'den ayrıldım. JİTEM o yılda öldü, bitti, 1993'te yeniden mi dirildi?" demişti.

ARİF DOĞAN KİMDİR?

Emekli Jandarma Albay Arif Doğan 1945 yılında Hatay Kırıkhan'da doğdu. İlkokul ve ortaokulu Kırıkhan'da, liseyi Antakya'da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken, okuldan ayrılıp Harp Okulu'na girdi. 1967 yılında asteğmen olarak mezun olan Doğan, 1968'de teğmen oldu. 1971 yılında Trabzon gizli istihbarat amirliğine tayin oldu, 1983 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevliyken Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nı kurdu ve 8 yıl başkanlık etti. Doğan, 1998 yılında DYP'den milletvekili adayı oldu ancak kazanamadı. 3 çocuk babasıdır

14 Temmuz 2008'de Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi. Operasyon kapsamında Doğan'ın depo olarak kullandığı İstanbul Beykoz'daki bir evde yapılan aramalarda ise çok sayıda gizli olduğu ileri sürülen belgeler, 2 kalaşnikof marka tüfek, bin adet mermi ve bin boş kovan ile 280 adet el bombası bulundu. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon Davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı,ancak sağlık durumu ve yaşı dikkate alınarak adli kontrol uygulaması şartları kapsamında tahliye edildi.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER