ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 16:58

Ergenekon davasının duruşma salonu spor salonu olacak


'Darbeye teşebbüs etmek' suçlamasıyla 365 sanıklı Balyoz ve 275 sanıklı Ergenekon davalarının görüldüğü duruşma salonu tarih oluyor. Önce Balyoz, ardından da 5 Ağustos 2013 tarihinde Ergenekon davasının karara bağlanmasından sonra bu bina, tutuklu ve hükümlülere hizmet vermesi için spor salonuna dönüştürülüyor. Ergenekon davasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin binada bulunan yazı işleri ve mahkeme heyeti odaları da salonun karşısında yapılan ve daha büyük olan duruşma salonu binasına taşınıyor.

Ergenekon Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkeme heyeti ve yazı işleri odaları, Silivri Cezae'vi nizamiyesi yanındaki salonun, spor salonuna dönüştürülecek olması nedeniyle yeni adliye binasına taşınıyor. Silivri Cezaevi nizamiyesinin hemen yanında bulunan duruşma salonunda, Ergenekon davasını gören İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 Ağustos’taki kararın açıklanmasının ardından gerekçeli kararın yazılmasına ilişkin çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

İlk duruşması 20 Temmuz 2008 tarihinde başlayan Ergenekon davasının karara bsağlanmasının ardından yargılamanın yapıldığı binanın spor salonuna dönüştürülmesine karar verildi. Bu kararın ardından da önce mahkeme heyeti odaları salonun hemen karşısında yapılan yeni ve büyük adliye binasına taşındı. İdari işlere ait odaların taşınması da bugün başladı. Dava klasörleri, görevlilerin kontrolünde açık cezaevinde kalan hükümlüler tarafından bir minibüse yerleştirilerek yeni binaya götürüldü. Mahkemenin davaya ilişkin çalışmalarını yeni binada sürdüreceği, gerekçeli kararın yazımının bu binada yapılacağı öğrenildi.

Sanık sayısı fazla olan davalar nedeniyle büyük duruşma salonuna duyulan ihtiyaç üzerine Adalet Bakanlığı'nca Silivri Cezaevi'nin yanında yaptırılan adliye binası geçtiğimiz Mayıs ayında hizmete girmişti. Yapımı yaklaşık 1 yılda tamamlanan binadaki 310 sanık, 200 avukat, 300 kişilik izleyici ve 30 basın mensubu olmak üzere toplam 810 kişilik büyük salon, Türkiye'nin en büyük duruşma salonu olma özelliği taşıyor. Salon bin 500 metrekarelik alana inşa edildi.

Toplam 17 bin metrekarelik alanda yapılan adliye binasında ayrıca 155 sanık, 48 avukat ve 127 izleyici olmak üzere 330'ar kişilik 2 duruşma salonu daha bulunuyor. 5 katlı binada, sığınak, nezarethane, baro odaları, kafeterya, basın odası, hakim ve savcı odaları, mahkeme kalemleri, hakim ve savcılar için yemekhane ile kafeterya yer alıyor.

Bu binanın hizmete girmesiyle birlikte Silivri Cezaevi'nin içindeki, 2008 yılında başlayan birinci Ergenekon davasının görüldüğü duruşma salonu da kapandı. Bu bina, Ergenekon davası ile birlikte dönüşümlü olarak 365 sanıklı Balyoz davasının yargılamasına ve kararına da ev sahipliği yapmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER