ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 18:35

Ergenekon davasında tutuklu sanık savunmaları tamamlandı


Ergenekon davasında tutuklu bulunan 66 sanığın esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları tamamlandı. Geriye kalan 209 tutuksuz sanıktan ise yaklaşık 80'i savunmasını yaptı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın ardından, davanın son tutuklu sanığı olan Özkan Kurt da esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yaptı. Savcı Zekeriya Öz'e tehdit içerikli bir yazıyı faksladığı iddiasıyla yargılanan Özkan Kurt, savunmasını yazılı olarak verdikten sonra ilk savunmasını ve son verdiği yazılı savunmayı tekrarladığını söyledi.

Kurt'un da savunmasını yapması ile birlikte davada 15 Nisan 2013 tarihli duruşmada başlayan savunmalar sonrasında bugüne kadar 66 tutuklu sanığın tamamı da savunmasını tamamlamış oldu.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, 18 Mart 2013 tarihli duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklamış ve sanıkların savunmalarını hazırlamaları için duruşma 8 Nisan 2013 tarihine ertelenmişti. Ancak 8 Nisan tarihli duruşmada yaşanan gerginlikler yüzünden sınak savunmalarına geçilememiş ve duruşma bir hafta sonraya yani 15 Nisan 2013 tarihine ertelenmişti.

15 Nisan 2013 tarihli duruşmadan bu yana yaklaşık 2 aylık savunma bölümünde tutuklu sanıkların haricinde 70'in üzerinde de tutuksuz sanık savunmasını yaptı. 66'sı tutuklu toplam 275 sanıklı davada geriye savunma yapmayan 130'un üzerinde tutuksuz sanık kaldı. Bu sanıklardan bazıları da duruşmaya katılmadı ancak savunmalarını avukatları aracılığıyla yazılı olarak mahkemeye gönderdiler. Duruşmaya savunma için gelmeyen sanıklarla ilgili nasıl bir uygulama yapılacağına ilişkin açıklama yapılmadı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER