ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 17:00

Ergenekon davasında sıcak gelişme

Ergenekon davasında sıcak gelişme

Ergenekon davasında mahkeme ara kararını açıkladı.


Ergenekon savcısı, Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in Ergenekon davası kapsamında tanık olarak dinlenme talebini reddetti.

Ergenekon davasında söz alan İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in salonda hazır bulunduğunu ve tanık olarak dinlenilmesini istediklerini belirtti.

Ancak Mahkeme Işık Koşaner'in tanık oalrak dinlenmesi talebini reddetti. Duruşma tarihi 11 Marta ertelendi. Sanıklardan Fatih Hilmioğlu ise Adli Tıp'a sevk edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 276. celsesi başladı. Duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmanın başlamasından önce salonda bulunan CHP milletvekilleri ile jandarma görevlileri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Duruşma öncesinde avukatlar bölümüne oturmak isteyen CHP Milletvekili Umut Oran ile jandarma görevlileri tartıştı. Oran, uzun uğraşlar sonucunda avukatlar bölümüne oturdu. Tartışma sırasında Oran jandarma görevlilerine, "10 dakikalık yolu 3 saatte geldik. Neden o tarafa geçemiyoruz. Mülteci miyiz biz?" dedi.

Bazı izleyiciler sanıkları alkışlarken, bazıları da "Alkış yapmayın salondan atılırız" diyerek uyardı. Sanıklardan İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan içeri girdiğinde bütün izleyiciler ayağa kalktı. Alkışlarla karşılanan sanıklar, salondakileri el sallayarak selamladı.

Duruşmanın başlamasından önce sanık Tuncay Özkan duruşmayı izleyenlere dönerek, "Vicdanın sembolü oldunuz. Vicdanı bu vicdansızlara öğretin. Yedi düvele öğrettiniz, bunlara da öğretin" dedi.

Mustafa Balbay ise, "4. yargı paketinde neyin çıkacağını biliyorum. 5. yargı paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler. İnanmayın" diye bağırdı.

Daha sonra heyet duruşma salonuna geldi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmayı izleyenleri 'sessiz olmaları' konusunda uyardı. Başkan Özese, davaya gelen yazılarla ilgili taraflara bugün söz verileceğini söyledi.

Sanık avukatları yoklaması sırasında söz alan İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık'ın duruşmada hazır olduklarını belirterek, tanık olarak dinlenmelerini istedi. Bu dört komutan da Temmuz 2011'de görevlerinden istifa etmişti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER