ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 11:59

Ergenekon davasında savunmalar alınıyor


Ergenekon davasında savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı sanıkların savunmalarının alınmasına devam ediliyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 303'üncü duruşmasında CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Veli Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özcan ve Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 41 tutuklu sanık hazır bulundu. Tutuksuz sanıklardan ise Sami Hoştan, Yalçın Küçük ve Muhterem Bağcı duruşmaya geldi. Hoştan ve Bağcı başka suçlardan tutuklu bulundukları için tutuklu sanık bölümünde yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hasan Iğsız ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 25 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik yoklamasının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanıklardan eski Aydınlık dergisi Genel Yayın yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım'ın 19 sayfadan oluşan yazılı savunmasının, avukatı tarafından mahkemeye verildiğini açıkladı. Ardından da Yıldırım, savunmasını yapmak için hazır olduğunu söyledi. Yıldırım, 4. Yargı Paketi'nden Ergenekon davası sanıklarının yargılanması gerekirken kendilerinden başka herkesin faydalandığını söyledi. Yargı paketinin kabulünden sonra KCK davalarından 200 kişinin tahliye edildiğini belirten Yıldırım, Ergenekon davasından bir kişinin dahi tahliye edilmediğini belirterek bu durumu eleştirdi. Yıldırım, davaya konu olan suçlamaların gazetecilik faaliyetleri olduğunu öne sürerek hakkında yapılan suçlamaları kabul etmediğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER