ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 11:26

Ergenekon davasında reddi hakim talebi


Ergenekon davasında, dünkü duruşmada biri stajyer 2 avukatın salondan çıkarılmasının ardından yaşanan olaylarla ilgili, Dursun Çiçek'in avukatı Hüseyin Ersöz görevliler hakkında suç duyurusunda, mahkeme heyeti hakkında da reddi hakim talebinde bulundu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında tutuklu sanık Dursun Çiçek'in avukatı Hüseyin Ersöz, dün duruşma salonunda yaşanan olaylara ilişkin yaptığı suç duyurusu ve reddi hakim dilekçesini elektronik posta yoluyla basın mensupları ile paylaştı.

Avukat Ersöz dilekçesinde, dünkü oturumda Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin, 2 avukatın duruşma salonundan çıkartılmasına ilişkin jandarma görevlilerine verdiği talimatın hukuka aykırı ve gerekçesiz olduğunu ileri sürdü. Görevli Jandarma Binbaşı ile onun talimatıyla hareket eden bir jandarma er tarafından kendisine yönelik 'Kasten Yaralama Suçu' işlendiğini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı'nın kanuna aykırı ve konusu suç oluşturan talimat vermesi üzerine kendisi ile birlikte avukatlardan Murat Ergün ve Celal Ülgen'in fiziksel şiddete maruz kaldığını, şiddetin izlerinin ise duruşma salonun yanında bekletilen ambulans görevlileri tarafından rapor edildiğini söyledi.

Ersöz'ün suç duyurusu dilekçesinde, "Bu sırada şahsıma yönelik fiziksel şiddetin faili, diğer meslektaşlarımıza yönelik şiddetin ise azmettiricisi olan duruşma salonunda görevli kimliği kamera kayıtları ile tespit edilebilecek olan Jandarma Binbaşı ile Jandarma Er hakkında soruşturma başlatılarak haklarında iddianame düzenlenmesini arz ve talep ederim." ifadesi kullanıldı.

Avukat Ersöz, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında da reddi hakim talebinde bulundu. Reddi hakim dilekçesinde 'Jandarma personeline yönelik emir talimat ve yönlendirmeleri ile tarafsızlıklarını tamamen kaybettikleri' iddiasıyla Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile Üye Hakimler Mehmet Fatih Uslu ve Ercan Fırat hakkında reddi hakim talebinde bulunduklarını belirtti.

Ayrıca Jandarma Personeline Kanunsuz emir verdiği iddiasıyla Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve Üye Hakimler hakkında ise soruşturma başlatılması için HSYK'ya şikayet dilekçesi gönderdiklerini de dilekçesinde kaydetti.

Avukat Ersöz, meslektaşı Serkan Günel ile birlikte kaleme aldıklarını belirttiği suç duyurusu ve reddi hakim dilekçelerinin suretlerini mahkemeye sundu. Bu sırada avukat Zeynep Küçük de aynı gerekçelerle reddi hakim talebinde bulunduklarını söyledi.

Bu arada, duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, yapılan taleplerin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedilmesini istedi. Mahkeme taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER