ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 16:49

Ergenekon davası yeni yıla ertelendi


 Ergenekon davasında tutuklu sanık Alparslan Arslan'a Glock marka silah temin edilmesine ilişkin birleştirilen son iddianame sanıklarına, son kez savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine karar verildi. Mahkeme, bu dosyanın 4 sanığının yine de savunmalarını hazırlamamaları durumunda susma haklarını kullandıklarının kabul edilmesini hükme bağladı. Duruşma, 10 Ocak 2013 tarihine ertelendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında 'Silahlı terör örgütüne silah temin etmek' suçundan hazırlanan ek iddianame üye hakim Fatih Mehmet Uslu tarafından okundu. Okuma işleminin tamamlanmasının ardından da sanıklar Şükre, Özay ve Özkan'ın avukatları mahkemeye dilekçe sunarak, reddi hakim talebinde bulundu.

Duruşmaya kısa bir ara verildikten sonra hakimin reddini gerektirecek bir durum olmadığı, bu talebin davanın uzatılmasına yönelik olduğu gerekçe gösterilerek reddi hakim talebinin reddine karar verildi.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ara karar okunurken Avukat Celal Ülgen'in ayağa kalkmadığını tutanaklara geçirerek, "Burası Türkiye Cumhuriyeti mahkemesidir. Burada yapılan saygı Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmıştır" dedi.

Özese'nin bu sözleri üzerine avukat Ülgen, "Biliyorsunuz ki sizin yargılanmanız sırasında savunmalarımı oturarak yapıyorum. Avukatın ne zaman oturacağı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda bellidir. Hüküm açıklandığı sırada ve yemin edildiği sırada ayağa kalkar. Ara kararlarda ayağa kalkılmaz." şeklinde açıklama yaptı.

Tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Selçuk Özkan ve Kenan Özay, haklarındaki suçlamayı reddederek savunma yapmak için mahkemeden ek süre talep etti. 'Terör örgütüne yardım ve yataklık' ve 'Silah kaçakçılığı' suçlarından hakkında iddianeme düzenlenen tutuklu sanık Mahmut Güzel de savunma yapmak için ek süre istedi. Mahkeme heyetide duruşmaya yaklaşık 1 saat ara verdi. Aranın ardından mahkeme, sanıkların savunmalarını hazırlamaları için ikinci kez ek süre verilmesine, yine savunmalarını yapmamaları durumunda ise susma haklarını kullandıklarının kabul edilmesine karar verdi. Duruşma 10 Ocak 2013 tarihine erteledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER