ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 12:56

"Ergene Nehri için ilk defa ciddi bir eylem planı yapıldı"

"Ergene Nehri için ilk defa ciddi bir eylem planı yapıldı"


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Ergene Nehri'ni kurtarmak için ilk defa ciddi bir eylem planı yapıldı." dedi

Bayraktar, Tekirdağ'da düzenlediği basın toplantısında, Ergene Nehri'ndeki kirlikle ilgili sorusunu cevaplayan Bayraktar, "Ergene Vadisi'ni, Ergene Nehri'ni Çorlu deresiyle birlikte, Meriç'le birlikte özellikle Saros Körfezi'ne akan kısmını tertemiz yapmak durumundayız. Diğer taraftan da kollektörleri de getirip Marmara'ya derin deşarj yapmak suretiyle, bu bölgeyi mutlaka pırıl pırıl hala getirmek mecburiyetimiz var. Esasen burada bulunmamızın sebebi de bu. Bir eylem planı yaptık, şirket kuruldu, buraya çok ciddi bütçe ayrıldı. Bu işin dünyadaki örnekleri incelenmek suretiyle en doğru ne olabilir, hatta derin deşarjı da eleştirenler var. Ama bunu en zararsız şekilde, en iyi arıtılıp inşallah neticelendireceğiz." dedi.

İlk defa çok ciddi bir eylem planı yapıldığını belirten Bakan Bayraktar, şöyle konuştu: "Önümüzdeki 6 aylık süre içerisinde yine buraya geleceğiz. Adım atıldığını, gün ve gün netice alındığını inşallah göreceğiz. Ergene Havzası'na çok ciddi bir şekilde el koyduk. Ama 'bu proje gelir, işte bu güne kadar ceklerle cuklarla geldi, bundan sonra bu proje başarıya ulaşamaz' diyenler olabilir. İnşallah bu proje başarıya ulaşacak. Yani hep beraber çok titiz bir şekilde sahip çıkalım ve irdeleyelim. Milletvekillerimizin yakasını bırakmayalım, Valinin yakasını bırakmayalım. Biz burayı önemsiyoruz, Başbakan'ın talimatıyla. Aç tane genel müdürümüzle geldim, İstanbul'dan bölge müdürümüzle geldim... Hepsi gelsin, görsün ve burayı içselleştirsin, kendini sorumlu bilsin diye. Ciddiyetimiz ortada. Sadece İller Bankası'ndan buraya ayırdığımız para 200 küsür milyon. İlk defa böyle bir kaynak ayrılıyor. Belediyeye de veriyoruz. Belediyeyle biz kardeşçe çalışıyoruz. Getirdiği her güzel projeye destek veriyoruz. Bundan sonra da vereceğiz. Kesinlikle bu işleri siyasi zeminde düşünmeyiz. Hizmet odaklı, hizmet eksenli, yatırım odaklı ve Trakyamıza, Tekirdağımıza, Çorlumuza, Ergene Vadimize, Ergene Havzamıza nasıl hizmet yaparız, burayı nasıl temizleriz, onun derdindeyiz. Ama inşallah bu çalışma netice verecek." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER