ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 15:59

Ergene Havzası'nın kaderi belli oldu


Danıştay 6. Dairesi'nin Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'ı ilgilendiren 1/100 bin ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı'nın (TRAKAB) 26 maddesi hakkında ''yürütmeyi durdurma'' kararı verdiği belirtildi.
    
Tekirdağ Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 6. Dairesi'nin dava konusu plan ve hükümlerinin yönetmelikte belirtilen revizyon gerekçelerine, usullere ve planlama ilkelerine uygun hazırlandığı, bu gerekçeyle planın tümü hakkında yürütmenin durdurulması istemini reddettiği, 26 madde hakkında ise yürütmenin durdurulmasına karar verdiği bildirildi.
    
Plan politikaları kapsamında 7, arazi kullanım kararları kapsamında 8, plan hükümleri kapsamında 9 ve yargı kararları kapsamında 2 madde hakkında planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verildiği kaydedilen açıklamada, durdurma gerekçesinde Tekirdağ'ı ilgilendiren 18 madde bulunduğu ifade edildi.
    
Açıklamada, valilik ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün çevrenin korunması amacıyla Ergene Havzası'nda yoğun çalışmalar yaptığı, Tekirdağ'ı ilgilendiren 18 madde hakkında değişiklik ve revizyon yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda bulunduğu vurgulandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER