ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 19:03

Ereğli’de ‘Koruyucu Aile’ projesi tanıtıldı

Ereğlide Koruyucu Aile projesi tanıtıldı


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın koordinatörlüğünde yürütülen ‘Gönül Elçileri’ projesinin ilk alt projesi olan ‘Koruyucu Aile’ Ereğli’de tanıtıldı.

‘Gönül Elçileri’ projesinin tanıtım toplantısına Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay’ın eşi Nazmiye Çay, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcıları Veli Köktürk ile Gülizar Yılmaz, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın eşi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neriman Posbıyık, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Necdet Kocaman, Ereğli Belediyesi meclisi üyesi kadınlar katıldı.

“KADINLAR PROJE HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ”

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Veli Köktürk yaptı. Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Gülizar Yılmaz’da söz alarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan hizmetleri kısaca anlattı.

“KORUYUCU BABA ANLATTI”

Tanıtım toplantısında koruyucu aile olarak 4 aylıkken Cumhur Deniz’e sahip çıkan Durmuş Sezer kürsüye davet edildi. Durmuş Sezer, 3 yaşında engelli olduğunu öğrendikleri Cumhur Deniz’i geri vermediklerini ve sahiplendiklerini ifade etti.

“BİR ÇOCUĞUMUZU ARTIK BÜYÜTMEK İSTİYORUM”

Tanıtım toplantısının son konuşmasını Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay’ın eşi Nazmiye Çay yaptı. Çay, projenin amaçlarından bahsetti. Kimsesiz ve aile desteğine ihtiyaç duyan çocukların korunması ve yetiştirilmesinde birincil derecede sorumluluğun devlete düştüğünü ancak devletin imkanlarının da bir yere kadar olduğunu ifade eden Çay şöyle konuştu; “Gönül Elçileri Projesi'nin amacı, devlet korumasındaki çocukların, aynı zamanda aile sevgisi ve sıcaklığını yaşaması, kendine güveni tam, hayatın zorluklarını kucaklayabilen, ayakta dimdik durabilen bireylerin yetişmesidir. Bir çocuğun ilk altı yılı, onun altın yılıdır. Çocukların karakter eğitimi çok önemlidir. Çocukların beyni ilk iki yıl bilim adamlarınınkinden iki kat daha hızlı çalışır. Bu yaştaki çocuklarla daha kaliteli zaman geçirilmelidir. O nedenle örnek anne babalara ihtiyaç vardır. Bu proje kapsamında koruyucu aile olunarak bu amaca hizmet etmek mümkündür. Ben de deprem sürecinde kimsesiz bir çocuk alarak büyütmek istemiştim. Ancak o dönem kendi çocuğum henüz ergenlik çağına girmemişti ve bu kararımızı kabullenemedi. Çocuğum büyüdü ve zaten yakında emekli hayatı yaşayacağım. Mutlaka bu kampanya çerçevesinde bir çocuğumuzu artık büyütmek istiyorum. Sizlerinde bu duyarlılık içerisinde olacağına inanıyorum.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER