ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 19:49

Ereğli'de camilerde temizlik seferberliği

Ereğlide camilerde temizlik seferberliği


 Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde belediye ekipleri camilerde temizlik çalışması başlattı.

        İlçede hizmet veren camilerin temizlenmesine Bozhane Camii'nden başlandı. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ekiplerin yaptığı temizlik çalışmalarını yerinde inceledi. Posbıyık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye olarak camilerin temizliği konusunda ellerinden gelen hizmeti yapacaklarını dile getirdi.

        Temizliğin, İslam dinince imanın esaslarından birisi olarak sayıldığını ifade eden Posbıyık, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre camilerin temizlik işleri belediyelerden bekleniyor. Bu konuda belediyelere imamların, müezzinlerin ve yaşatma derneklerinin yardımcı olması özellikle belirtiliyor. Belediye olarak camilerde zaman zaman temizlik yapıyorduk. Ama yetişebildiğimiz yere kadar yapıyorduk ve ekibimiz yetersizdi. Bunun böyle olmayacağına ve tüm camilere aynı hizmetin gitmesine inandığımız için yeni bir ekip oluşturduk ve Türkiye'de çok az bulunan orijinal bir makine getirdik. Hiç kurutmaya gerek duymayan, köpük yayıp ardından onu temizleyen bir makineyle bu işleri yapacağız. Tüm camilerimizi yıkayacak kadar ekibimiz ve zamanımız var. Sadece hocalarımızın muhtarlarımızın bize başvurarak sıra almaları ve camimizin temizlenmesini istiyoruz demeleri gerekiyor. Bunu bir zorunluluk olarak değil, görevimiz olarak gördüğümüz için yapıyoruz." dedi.

        İKİ CAMİNİN ÖNÜ ÇADIRLARLA KAPATILACAK

        Temizlik işlerinin yanı sıra camilerde farklı hizmetlerinde devam edeceğini dile getiren Posbıyık “Özellikle Bozhane Camii'nin cenaze kaldırılan kısmında cemaat yağmurdan ve güneşten etkileniyor. Bunun ihalesini gerçekleştirdik. Yakın da Ali Molla Camii'nde olduğu gibi iki adet çadırı buraya kurarak bu olumsuzluğun önüne geçeceğiz. Aynı hizmeti, en çok cenaze kaldırılan Hatip Camii'nde de gerçekleştireceğiz."


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER