ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 01:00

Erdoğan'ın önerisine ABD'den yorum

Erdoğanın önerisine ABDden yorum

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nuland, Erdoğan'ın "Şanghay Beşlisi" ile ilgili sözlerini değerlendirdi.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, İstanbul'da kaybolduğu belirtilen Amerikalı kadınla ilgili olarak, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği'nin konu üzerinde çalıştığını, kadının ailesi ve Türk yetkililerle temas halinde olduğunu bildirdi.

Nuland, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, ''ABD vatandaşı Sarai Sierra'nın Türkiye'de kaybolduğuna dair haberlerin farkındayız. İstanbul'daki başkonsolosluğumuz ve Ankara'daki büyükelçiliğimiz bu konu üzerinde çalışıyorlar, aile ve Türk yetkililerle temas halindeler'' dedi.

Nuland, mahremiyet kaygılarından ötürü bu konuda daha fazla detay veremeyeceğini kaydetti.

Brifingde Nuland'a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen haftaki bir televizyon mülakatında, ''Geçenlerde (Rusya Devlet Başkanı) Sayın Putin'e 'bizi Şanghay Beşlisi içine alın' dedim. Biz de AB'ye 'Allah'a ısmarladık' diyelim, ayrılalım oradan'' şeklindeki sözleri de soruldu.

Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerini görmediğini ifade eden Nuland, ''Açıkçası, Türkiye'nin aynı zamanda bir NATO üyesi olduğu göz önüne alındığında, bu ilginç olur. Ne olacağını göreceğiz'' dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER