ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 01:33

Erdoğan'ın Kırgızistan'a yapacağı resmi ziyaret


Kırgızistan Başbakanı Cantoro Satıbaldiyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bişkek ziyaretinden umutlu olduğunu belirterek, "Mevkidaşım Recep Tayyip Erdoğan'ın Bişkek ziyareti, iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesine ve geliştirilmesine vesile olacak" dedi.

Satıbaldiyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün başlayacak 2 günlük Kırgızistan resmi ziyareti öncesinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin, dış politikada stratejik ortakları olduğunu ifade etti.

İki ülke arasında 26 Nisan 2011 tarihinde kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin birinci toplantısının yapıldığını, ikincisinin de 10 Nisan'da Bişkek'te gerçekleştirileceğini kaydeden Satıbaldiyev, söz konusu konseyin iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst düzeydeki statüsünün bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Satıbaldiyev, "zengin ve yoğun" olarak değerlendirdiği ikili ilişkilerin, devletlerarası, parlamentolararası ve hükümetlerarası siyasi diyalog ile karşılıklı ziyaretlerle sağlandığına dikkati çekti.

Bişkek'te düzenlenecek Türk-Kırgız İş Forumu'ndan beklentilerini aktaran Satıbaldiyev, "Genel olarak, Kırgız-Türk işbirliği hızla gelişiyor. bu aynı zamanda ülkeler arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi ve genişletilmesi için büyük bir potansiyele sahip. Türk-Kırgız İş Forumu'ndan umutluyuz" diye konuştu.

Kırgızistan Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kırgızistan'a bugün gelecek Erdoğan, Başbakan Satıbaldiyev tarafından Manas Uluslararası Havaalanı'nın yeni dış hatlar terminalinde törenle karşılanacak.

Erdoğan, ertesi gün Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Başbakan Satıbaldiyev ile görüşecek, Kırgızistan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 2. Toplantısı'na katılacak. Toplantının ardından ilgililer tarafından işbirliği anlaşmaları imzalanacak.

Daha sonra Erdoğan ile Satıbaldiyev, Bişkek'teki "Dasmiya" Geleneksel Rekreasyon Merkezi'nde Kırgız-Türk İş Forumu'na katılacak ve burada konuşma yapacak. Bişkek'teki programı çerçevesinde, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Cengiz Aytmatov Kampüsü'nde bir dizi açılışlarda bulunacak Erdoğan'ın, üniversitenin televizyon stüdyosunda gazetecilerin sorularını yanıtlaması ve Bişkek'teki Türk toplumuyla bir araya gelmesi bekleniyor.

Kırgızistan'ı 2010 yılındaki iktidar değişikliğinin ardından ikinci kez ziyaret edecek Başbakan Erdoğan'a, 1 Şubat 2011 tarihinde yaptığı resmi ziyareti sırasında, geçiş döneminin Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva tarafından iki ülke ilişkilerine katkısından dolayı "Danaker" Kırgız Devlet Nişanı verilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER