ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 10:40

Erdoğan'ın fırçası karşılık buldu!

Erdoğanın fırçası karşılık buldu!

Erdoğan'ın İstanbul'un silüetini bozduğu gerekçesiyle Zeytinburnu'ndaki kuleleri eleştirmesi İBB'ye 'yeni gökdelen kriteri' getirdi.


Başbakan Erdoğan'ın gökdelenler için fırçasından sonra Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Bir ilaç firmasının Şişli'deki 7.5 emsal isteği reddedildi

Başbakan Erdoğan'ın Zeytinburnu'ndaki gökdelenlerin sahibi içim 'kırıldım' cümlesinden ve uyarılarından sonra İstanbul Büyülşehir Belediyesi harekete geçti. Erdoğan'ın gökdelenler için Başkan Kadir Topbaş'ı da uyardığı konuşuluyordu.

İstanbul'un silüetini bozduğu gerekçesiyle çok tartışılan Zeytinburnu'ndaki 'kule'lerden sonra izinlerde kriter değişti... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uyarısı İBB Meclisi'nde karşılık buldu.

TALEP REDDEDİLDİ

Akşam'ın haberine göre; Bir ilaç şirketi, iş merkezi ve rezidans bölgesi olan Şişli'deki 18 bin 698 metrekarelik, 2.5 emsalli arazisine plan değişikliği istedi. İBB Meclisi'ne başvuran şirket, toplamda 93 bin 493 metrekarelik artışla parselin inşaat alanının 140 bin 239 metrekare olmasını talep etti. İBB Meclisi, 7.5 emsale ulaşan talebi Başbakan Erdoğan'ın uyarısından sonra değerlendirdi. 9 Nisan'da 13 No'lu rapor görüşülen talep, oy birliği ile reddedildi.

İBB'NİN Bayındırlık ve İmar Komisyonu ve Meclis'in talebi uygun görmemesi gerekçeleri ise raporda şöyle yer aldı: "İmar Kanunu'nda tanımlanan plan hiyerarşisine aykırı, plan bütünlüğünü bozucu, üç bodrum katın emsale dahil edilmemesinden dolayı inşaat alanının ve hareketli nüfus yoğunluğunu artırıcı, çevre parsellere emsal teşkil edici nitelik taşıdığı görülmekte."

7 EMSALİ TARİH AFFETMEZ

Başbakan Erdoğan, 31 Mart'ta AKP 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada şöyle demişti: "Bizim Ak Parti olarak azami 3 emsal, ilkemiz olmalı. Ama plan notlarıyla oynamak suretiyle eğer siz bunu 7'ye, 6'ya çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, millet sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin."

İlaç şirketinin sahibi olduğu arazi, işmerkezi ve AVM'lerin gökdelenlerinin bulunduğu bölgede bulunuyor. 18 bin 698 metrekarelik araziyi 24 Mayıs 2011 tarihinde alan şirket, 6 Aralık 2012 günkü dilekçesiyle plan değişikliği talebinde bulundu.

İLK OLARAK YAZETE.COM GÜNDEME GETİRMİŞTİ

İlk kez "Tarihi yarımadanın silüeti tarih oluyor" başlığıyla gündeme taşıyan yazete.com kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeyi başarmıştı.

İstanbullun tarihine sahip çıkmaya çalışan Yazete.com Zeytinburnu’nda yapılan gökdelen otel inşaatlarının, İstanbul’la asırlardır özdeşleşen tarihi silüeti değiştirmesine duyarsız kalamamıştı.

İstanbul'un Nice şair, yazar, sanatçı ve yönetmenlere ilham veren ve artık şehirle özdeşleşen tarihi yarımada silüeti giderek yok oluyor.

Zeytinburnu'nda yapılan gökdelen otel inşaatları, İstanbul'la asırlardır özdeşleşen tarihi silüeti değiştiriyor. Beyazıt Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı'nın tarihi görsel havası, Zeytinburnu'ndaki gökdelen inşaatıyla bütün ihtişamını yitirmeye başladı.

Üsküdar tepelerinden kuşbakışı bakınca; artık sadece tarihi yapılar değil gökdelenlerin silüetleri de göze çarpıyor.

Taksim'de yapılan Park Otel inşaatı vaktiyle kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olurken, Zeytinburnu'ndaki gökdelen inşaatların kimsenin dikkatini çekmemesi ilginç...

Bedrettin Dalan döneminde inşaatına izin verilen Park Otel, Mimarlar Odası'nın başvurusu üzerine Nurettin Sözen'in Belediye Başkanlığı sırasında şehrin tarihi silüetini bozduğu gerekçesiyle 1994'de durdurulmuştu ve 10 katı yıktırılmıştı.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER