ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 14:36

Erdoğan'ın adaylığına ilk tepkiler

Erdoğanın adaylığına ilk tepkiler

Ekonomistler, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasının finans piyasaları tarafından istikrar ve öngörülebilirliğin devamı olarak görüldüğünü ifade etti.


Standard Bank Gelişen Piyasalar Başekonomisti Timothy Ash, piyasaların Başbakan Erdoğan'ın adaylığını beklediğini belirterek, "Erdoğan'ın adaylığı kısa vadede piyasaların öngörülebilirliğini artırdı. Piyasalar Erdoğan'ın adaylığını istikrarın devamı olarak algılıyor" dedi.

Piyasalar tarafından bu kararın beklendiğini dile getiren Ash, "Anketlere göre Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanması bekleniyor. Kısa vadede, piyasalar istikrarı iyi karşılar ve piyasalar için değişiklik genelde olumlu görülmez. Erdoğan'ın adaylığının açıklanmasının ardından lirada değerlenme görüldü" ifadelerini kullandı.

Ash, uzun vadede Başbakanlık görevini hangi ismin sürdüreceğinin ise yakından takip edildiğini ifade etti.

AA muhabirine konuşan Toronto Dominion (TD) Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise kararın piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirterek, "Piyasalar Başbakan Erdoğan'ın adaylığına göre pozisyon almıştı. Bu açıdan piyasalar için bir sürpriz olmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan piyasalar, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylı olarak açıklanmasının ardından içinde bulunduğu dar bant içindeki yatay seyrini devam ettiriyor.

Analistler, Başbakan Erdoğan'ın adaylığının beklentiler dahilinde olduğunu belirterek, piyasalara etkisinin nötr ve beklentinin gerçekleşmesi nedeniyle sınırlı negatif olmasını beklediklerini, bundan sonraki süreçte başbakanlık için yapılacak değerlendirmeler ve açıklamaların yön üzerinde belirleyici olabileceğini tahmin ediyor.

Güne 78.536 puan seviyesinden başlayan BIST 100 endeksi, en yüksek 78.816 puan seviyesini gördükten sonra AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayını açıklamasının ardından önceki kapanışa göre 264 puanlık düşüşle 78.225 puan seviyelerini gördü. Endeks, şu dakikalarda 78.300 puan seviyesinin üzerinde seyrediyor.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Çamur Ali Kopuz da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına tam destek verdiklerini belirterek, "Erdoğan'ın adaylığı zaten bekleniyordu ve Türkiye için gerekliydi. Hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

Kopuz, yaptığı açıklamada, Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bütün seçimlerde Türk milletinin teveccühünü kazandığını, uluslararası bir lider olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin son 11 yılına ismini yazdırmış, devrim niteliğinde yeniliklere imza atmış bir şahsiyet olarak nitelendirdiği Erdoğan'ın Türkiye için doğal cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyledi.

Türk milletinin tarihte ilk kez cumhurbaşkanını kendi oylarıyla belirleyeceğine işaret eden Kopuz, bu yeniliği de milletin hizmetine Erdoğan'ın sunmasının çok anlamlı olduğunu kaydetti.

Kopuz, tarihte ilk kez bir cumhurbaşkanı adayının dayatma ile değil de sivil inisiyatif ile belirlenmesinin önemine dikkati çekerek, "Erdoğan, bu milletin sinesinden çıkmış, bu ülkenin yetiştirdiği ender devlet adamlarından biridir. Zaten bu sebeple, milletimiz her zaman onu desteklemiş ve bağrına basmıştır. Ülkemize, milletimizin refah ve kalkınmasına hizmet yolunda büyük adımlar atan Sayın Erdoğan'ı, cumhurbaşkanlığı yolunda sonuna kadar destekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Tepeden inme, dışarıdan ithal ya da marjinal adayların, cumhurbaşkanlığı yarışında hiçbir şansı bulunmadığına da işaret eden Kopuz, şu ifadelere yer verdi:

"Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'de yediden yetmişe herkesin tanıdığı, bildiği ve takdir ettiği bir şahsiyettir. Türk insanı da, sayın Erdoğan'ı iyi bilmekte ve anlamaktadır. Tüm kalbimle inanıyorum ki Sayın Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilecek ve insanımızın refah ve kalkınmasına, demokrasimizin yerleşmesine ve güçlenmesine, Türkiye'nin isminin uluslararası arenada güçlenmesine hizmet etmeye devam edecektir. Bir kez daha milletimize ve devletimize hayırlı, uğurlu olsun."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER