ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 08:46

Erdoğan'ı 40 yıllık yol arkadaşı açıklayacak

Erdoğanı 40 yıllık yol arkadaşı açıklayacak

AK Parti'de nefesler tutuldu aylardır merakla beklenen isim bugün açıklanıyor. Erdoğan'ın adaylığını ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenecek şölenle 40 yıllık yol arkadaşı Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin açıklaması bekleniyor.


Cumhurbaşkanı adayının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Erdoğan'ın adaylığını ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenecek şölenle 40 yıllık yol arkadaşı Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adaylığını Erdoğan, grup toplantısında "Adayımız bugüne kadar bu yolda olduğumuz, bu hareketi beraber kurduğumuz Abdullah Gül kardeşimdir" diye grup toplantısında açıklamıştı 7 yıl önce. Erdoğan'ın adaylığını Şahin'in açıklayacak olması ise birçok anlam taşıyor. İşte Şahin ve Erdoğan'ın 40 yıllık yol arkadaşlığının hikâyesi...

İSTANBUL İMAM HATİP'TEN OKUL ARKADAŞLIĞI

Şahin ve Erdoğan'ın tanışıklığı İstanbul İmam Hatip Lisesi yıllarına dayanıyor. Yıl 1971, lisede düzenlenen münazara yarışmasında ikinci sınıfı temsil eden öğrenciler arasında Erdoğan, dördüncü sınıfı temsil eden öğrenciler arasında ise Şahin vardır.

Konu; Türk işçilerinin yurtdışına gitmesi Türkiye'nin yararına mıdır yoksa zararına mı? Münazarada iki öğrencinin hitabet yeteneği göz doldurur ve daha sonraki dönemlerde ikili aynı grupta yer alıp İstanbul İmam Hatip Lisesi'ni münazaralarda temsil edeceklerdir.

MİLLİ TÜRK TALEBE BİRLİĞİ DÖNEMİNDEN BERİ ARKADAŞLARİkilinin birlikteliği Milli Türk Talebe Birliğinde de devam eder. Yüksek İslam Enstitüsü'nün sınavlarını kazanamayan Şahin, Hukuk Fakültesi'ne girer. Mehmet Ali Şahin, fakülteden mezun olur olmaz Eminönü'nde bir yazıhanede avukatlığa başlar.

YOLLARI SİYASETTE BİR KEZ DAHA KESİŞTİ

Siyaset fikri aklında yokken geçmişte Millî Selamet Partisi'nde görev yapan arkadaşlarının ısrarlarıyla politikaya atılır. Siyaset ile birlikte Tayyip Erdoğan'la okuldan sonra yolları bir kez daha kesişmiş olur.

12 Eylül darbesinden sonra siyasi partilerin kurulmasına izin verilince 19 Temmuz 1983'te Refah Partisi kurulur. Genel Başkanlığı'nı Ahmet Tekdal'ın yaptığı partide Mehmet Ali Şahin Eminönü, Erdoğan da Beyoğlu kurucu ilçe başkanlığına getirilir. İki yıl sonra partinin il kongresi yapılır, Erdoğan il başkanı Şahin ise il başkan yardımcısı olur.

Siyasi serüveni başlayan Şahin, Erdoğan'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yerel seçimlerinde Fatih Belediye Başkanı seçilir. Ancak İşçi Partisi'nin itirazı üzerine Fatih'te seçim iptal olur. İki ay sonra yinelenen seçimleri Şahin kaybeder. Belediye başkanlığı 40 gün süren Şahin 1995'teki genel seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girer.

Şahin, Refah Partisi'nin kapatma davasında savunma avukatlığı yapar ancak kapatılmasını engelleyemez. Fazilet Partisi kurucuları arasında da yer alır. Erdoğan'ın teklifiyle yenilikçi kanadın saflarına geçen Şahin, siyasi hayatına AK Parti'den devam eder. Aksiyon dergisine verdiği röportajda "Siyasetçi olmasam yönetmen olurdum." diyen Şahin, Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı gibi kritik görevlerde bulundu.

ERDOĞAN'IN ADAYLIĞINI ONUN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden olan Şahin, şimdi ise partisinin yarın açıklanacak olan köşk adayını ilan edecek. Ve Şahin muhtemelen 40 yıllık yol arkadaşı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığını açıklayacak olan isim olacak. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER