ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 15:32

Erdoğan'dan Faslı bakana 3 çocuk uyarısı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fas Ulaştırma ve Ekipman Bakanı Aziz Rabbah'a 3 çocuk yapılması tavsiyesinde bulundu. "Bizim nüfus artış hızımızın kesinlikle yüzde 2'nin üzerinde olması gerekiyor. Eğer 2'de filan kalır, daha aşağı düşersek 2040 yılı bizim için tehlikedir." diyen Erdoğan, Rabbah'a da "Sizler de aynı şekilde çoğalınız ha!" diye seslendi.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, 3 çocuk konusunu gündeme getirdi. Birçok Avrupa ülkesinde büyüme ortalamasının sıfırın altına düştüğünü belirten Erdoğan, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 2,2'lik bir büyüme kaydettiğini açıkladı. Bazı ülkelerin nüfusta daralma yaşamalarına rağmen ekonomik gelişmede gerilerde kaldığını belirten Erdoğan, Türkiye'de her yıl 1 milyon nüfus artışı ile bu büyümeyi gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Her gittiği yerde 3 çocuk istediğini hatırlatan Erdoğan, "Bu hafife alınacak bir konu değil. Bizim bir defa nüfus artış hızımızın kesinlikle yüzde 2'nin üzerinde olması şart. Eğer biz 2'de filan kalır, daha aşağı düşersek 2040 yılı bizim için tehlikedir. Çünkü yaşlanmış bir nüfusla kalkınma olmaz kardeşlerim. Genç, dinamik nüfusla kalkınma olur. Ekonominin sırrı insandadır. Eğer genç, dinamik insanınız varsa o ülke evelallah alır başı gider. Ve biz şu anda eğer güçlüysek, güçleniyorsak bunun tek sebebi genç nüfusumuzun oluşundandır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, çoğalmakla iftihar edilmesi gerektiğini de vurgulayarak, " Asla zillete düşmeyeceğiz. Yıllarca bu ülkede doğum kontrolü yaptırmak suretiyle bu milletin neslini kurutmanın gayreti içerisinde olanlar oldu. Şimdi biz diyoruz ki; bu milletin yeniden ayağa kalkması için en az 3 çocuk. Bu kadar açık konuşuyorum. Bunu yapmamız lazım." diye konuştu.

Toplantıya katılan Fas Ulaştırma ve Ekipman Bakanı Aziz Rabbah'a da aynı uyarı da bulunan Erdoğan, 3 çocuk yapmalarını tavsiye etti. Erdoğan, "Sizler de aynı şekilde çoğalınız ha!" diye Faslı bakana seslendi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER