ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 10:02

Erdoğan'dan döndü

Erdoğandan döndü

Genel seçim öncesi AK Parti kurmaylarıyla bağlantıya geçen aracılar, paralel yapıyla ilişkili birçok isim için çalışma başlattı.


Paralel yapının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümeti hedef alan "darbe" girişiminin, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinden de önce farklı bir senaryo ile planlandığı, ancak bu planın Erdoğan tarafından bozulduğu ortaya çıktı.

ERDOĞAN’DAN DÖNDÜ

Akşam'ın haberine göre, genel seçim öncesi AK Parti kurmaylarıyla bağlantıya geçen aracılar, paralel yapıya bağlı çok sayıda ismin aday gösterilmesi için yoğun bir çalışma başlattı. Derin yapının, TBMM'de dengeleri bozacak orandaki "koltuk" talebi Erdoğan'dan döndü. Erdoğan, aday listelerine son şeklini verirken objektif kriterlere göre hareket etti ve milletin destekleyeceği isimleri tercih etti. Hedeflediği sayıda vekili Meclis'e sokamayan derin yapı, seçimlerden sonra daha tehlikeli bir planı uygulama için harekete geçti. Başta Emniyet ve yargı olmak üzere tüm kurumlarda örgütlenen paralel yapı, yeni kurulacak kabinede mümkün olduğu kadar çok bakanlık elde edebilmek için olağanüstü bir çalışma başlattı.

TOPLU İSTİFA TEHDİDİ

İcracı bakanlıklara talip olan derin yapı, bu yolla hem devlet kadrolarında çok daha güçlü bir şekilde örgütlenecek, hem de zamanı geldiğinde topluca istifa ederek Hükümet'e karşı "darbe" gerçekleştirecekti. AK Parti'ye sızarak milletvekili seçilen isimlerden oluşan listeler, aracılar kanalıyla kurmaylara ulaştırıldı.

SERT TEPKİ ADRESE ULAŞTI

17 Aralık operasyonun ardından AK Parti'den istifa eden bazı vekillerin de aralarında yer aldığı isimlerden oluşan paralel yapının kabine listesine, Erdoğan sert tepki gösterdi ve bu tepki aracılar kanalıyla muhatabına bildirildi. Böylece, paralel yapının devletin kalbi olan kabineye sızma hedefi olan "Truva" planı da başarısızlıkla sonuçlanmış oldu.

ALEYHTE AÇIKLAMA BASKISI

Devlette "liyakat" kriterini esas alan Erdoğan, kabinesini buna göre oluşturdu ve hükümet göreve başladı. Başbakan’ın gözünde "maskesi" düşen ve süreç içinde daha da zor duruma sürükleneceğini anlayan malum yapının yönetimi son çare olarak, yargı ve Emniyet’teki kadrolarını kullanarak "kumpas" kartını devreye soktu. Paralel yapının şimdi de aralarında bazı eski bakanların da bulunduğu AK Parti içindeki kimi isimleri, Başbakan ve hükümet aleyhine açıklamalar yapmaları konusunda zorladıkları da konuşuluyor.

EMNİYET'TE İSİMSİZ MUHBİR AVI

PARALEL yapının tasarladığı 17 Aralık operasyonlarının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü birçok soruşturmanın başlangıç noktası olan isimsiz ihbar mektuplarını mercek altına aldı. Yapılan değerlerdirmede paralel yapının istediği kişiye operasyon yapmak, telefon dinlemek ve takibe almak için bu ihbar mektuplarını kullandığı belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişleri, son 5 yılda gelen tüm ihbar mektuplarının doğruluğunu ve kaynağını araştırmaya başladı. Emniyette ayrıca ihbar sistemiyle ilgili de yeni çalışma başladı. Bundan sonra yapılan ihbarların doğruluğu ve kim tarafından yapıldığı tespit edilmeden operasyon yapılmayacak. İhbarı yapan eğer doğru çıkarsa ödüllendirilecek. İddiaya göre polis, çalışmaya hedefledikleri kişilerle başladı. Ardından suç tespit edilmişse ihbar mekanizması harekete geçecek. Operasyonlar, isimsiz ve imzasız ihbarların doğruluğuna göre şekillenecek. Son yıllarda kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen ihbar mektupları ile ilgili hukukçuların sık sık şikayetleri olmuştu. Eğer isimsiz ve imzasız yapılan ihbar doğru çıkarsa, ödül sistemi de devreye girecek. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER