ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2014 Cuma 17:39

Erdoğan'dan, ABD dönüşü açıklamalar

Erdoğandan, ABD dönüşü açıklamalar

iCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenliyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM zirvesinin başarılı geçtiğini düşündüğünü belirterek “Toplam 17 liderle ikili görüşme gerçekleştirdim.” dedi. 

ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDA ÖNEMLİ SATIR BAŞLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü IŞİD ile mücadeleye ilişkin "Atmamız gereken adımlarda 3 başlık çok önemli. Biri malum uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi ve bu uçuşa yasaklı bölgenin güvence altına alınması. İki, güvenli bir bölgenin Suriye tarafından tesis edilmesi ve bu güvenli bölgede artık yapılanmanın nasıl olacağı konusunda nihai adımları atmak, üçüncüsü de eğit-donat anlayışıyla bu süreci kimlerle nasıl yöneteceğiz, bütün bunların içeriklerini görüşmek" dedi.

"(Rehinelerin kurtarılması sonrası) Şu anda pozisyon değişti, bundan sonraki süreç daha farklı olacak" 

"Ayın ikisinde tezkere parlamentoya geliyor, parlamentoda görüşülecek ve tezkere temenni ederim ki parlamentodan geçtikten sonra atılması gereken adımlar ona göre atılacaktır. Bu tezkere tabi Silahlı Kuvvetlerimizi yetkilendirme tezkeresidir" 

 "Bölgede kritik bir dönemi yaşıyoruz. Çünkü yaklaşık 1250 km sınırımız olan Suriye ve Irak'ta mevcut terör eylemleri 'bizi ilgilendirmez' veya 'bize ne' deme lüksümüz yok. Şu anda yaklaşık 1,5 milyon sığınmacı bizim ülkemizde."

"Bizim dinimiz İslam’la yakından uzaktan alakası olmayan bir uygulamayı kabul etmek imkânsız."

"Bizim dinimiz savunmasız insanların öldürülmesine kesinlikle mücadele etmez. Burada ise acımasızca yapılan uygulamalar var."

"120 devlet başkanının katıldığı zirvede hangi adımların atılması gerektiği düşünüldü. Zirvenin başarılı geçtiğini düşünüyorum. En üst seviyede gerçekleşen zirvenin yönlendiriciliği  olduğuna inanıyorum. İklim değişikliği politikasını ortaya koymamız bakımından iyi bir atılım oldu."

"Toplamda 17 liderle ikili görüşme gerçekleştirdim. Türk evinde gerçekleştirdim, bir kısmını da BM’de gerçekleştirdim. Görüş ve düşüncelerimizi ens üst seviyede izah etme imkanı buldum. Muhataplarımızla görüş alış verişinde bulunduk. BM Güvenlik Konseyi adaylığımız konusunu da görüştüm. ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından birinde bir konferans verdim. Amerika’daki bizim STK’larımızla bir araya geldim. Verimli bir çalışmayı verimli bir final toplantısıyla dün akşam bitirdik ve ülkemize döndük."

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER