ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 18:23

Erdoğan: Tarih, darbe girişimini unutmayacak

Erdoğan: Tarih, darbe girişimini unutmayacak


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını daha önce dile getirdiği gibi yine ‘darbe girişimi’ olarak nitelendirdi. ‘Tarih bu darbe girişimini unutmayacak” diyen Erdoğan, muhalefeti de kirli bir ittifak içerisinde bulunmakla suçladı.

Erdoğan, Konya’da Bilim Merkezi’nin açılışının ardından Şehir Meydanı’nda toplu açılış törenine katıldı. Törende halka hitap eden Başbakan Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ''Sandıktan istediklerini alamayacaklarını anlayan, istedikleri sonuca ulaşılamayacaklarını anlayan çevreler, sandık dışı, hukuk dışı, demokrasi dışı yollara başvurdular. Nasıl saldırılara maruz kaldığımızı sizler de gördünüz. Şahsıma, aileme, arkadaşlarıma çok ağır saldırılarda bulundular. Hükümetimize, partimize çok ağır taarruzlar yaptılar. Birliğimize, kardeşliğimize, bağımsızlığımıza, ülkemize ve milletimize de kast ettikler. Başka zeminlere, ahlak dışı zeminlere çekmek istediler. Centilmence bir yarış yerine ahlaksızca, edepsizce, hatta son derece kirli ittifakla üzerimize geldiler. Gerek muhalefet partileri, gerek diğer çevreler, ellerinde her türlü imkanı kullanarak, milli iradeyi teslim almak, Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmak istediler. Ama sizler bu oyunu gördünüz. Sizler kurulan tuzağı kumpası hissettiniz.”

17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını darbe girişimi olduğunu ileri süren Başbakan Erdoğan, “Gezi olayları ile başlayan sürecin 17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle devam ettiğini Konya ve halkımız anladınız ve 30 Mart'ta gereğini yaptığınız. Gezi olayları Türkiye'de milli iradeye yönelik ilk darbe girişimin ilk tezgahıydı. Bu darbe girişi 17 ve 25 Aralık girişimiyle sonucu ulaştırılmak isteniyordu.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Başbakan Erdoğan, "Şimdi biliyorsunuz 30 Mart seçiminden çıktık. Şimdi de 10 Ağustos seçimine gidiyoruz. 10 Ağustos'da Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Tabii ki partimizin bir adayı olsun. İstiyoruz ki, 10 Ağustos'ta birinci turda adayımız inşallah bu ülkenin cumhurbaşkanı olsun. Konya, bu defa sandıklarda çok daha farklı bir şekilde patlasın. Muhalefete gereken cevabı, en güzel cevabı Konya'nın vereceğini inanıyorum." şeklinde konuştu.

"HÜKÜMETİ DEVİRMEK İSTEDİLER"

Erdoğan, yerel seçimler öncesi yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla kirli ittifaklar kurulduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Bir kısım yargı içindeki çete mensuplarını kullanarak, bir kısım emniyet içindeki örgüt mensuplarını kullanarak içeriden ve dışandan kirli ittifaklar kurarak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmek, yerine de kendi arzuladıkları gibi bir hükümet kurmak istediler. Mevcut hükümetten millet son derece memnun. Ama birileri bu hükümetten memnun değildi. Kimdi onlar? Kendi şahsi ve örgüt çıkarları zedelenenler, bu hükümetten rahatsız oldular. Faiz yoluyla elde ettikleri milyarlarca doları kaybedenler, istikrarlı ekonomiden rahatsız oldular.”

"İNZİVA İÇİN KONYA’YA GEL"

Konuşmasında isim vermeden Fethullah Gülen’i hedef alan Erdoğan, şunları söyledi: “Pensilvanya'daki zat samimiysen, dürüstsen, eğer herhangi bir sıkıntın yoksa, yasal sıkıntı yoksa, -inzivaya çekildi biliyorsunuz- İnzivaya çekilmek için Konya'dan, Erzurum'dan, İstanbul'dan daha güzel bir yer olabilir mi? Ankara'nın Hacıbayram Veli oradan daha güzel bir yer olabilir mi? Hadi o zaman çık Türkiye'ye gel. Niye Türkiye'ye gelmiyorsun. Pensilvanya'da ne işin var? Hani vatanseverdin, milliyet perverdin, çık Türkiye'ye gel oradan tezgah kurma. Unatma tezgahların üstünde bir tezgah vardır, o tezgah bir gün seni de vuracaktır. Bu oynanan oyunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor ve bunun hesabı da sorulacaktır. Mevlana ne diyor 'Gel her ne olursan ol, yine gel.'"
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER