ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2013 Pazartesi 11:15

Erdoğan: Süreci cebimde taşıyorum

Erdoğan: Süreci cebimde taşıyorum

AB ile imzalanan 'Geri Kabul Anlaşması' töreninde konuşan Erdoğan, konuşmasında önemli noktalara değindi.


 Türkiye'ye AB ülkelerine vize muafiyetinin yolunu açacak ilk adım olan 'Geri Kabul Anlaşması' ile 'Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni', Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla Ankara'da imzalandı.

Başbakan Erdoğan da imza törenin de Türkiye - AB ilişkileri üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. İşte o konuşmadan satır başları:

BU, GERÇEK ANLAMDA BİR MİLLATTIR!

Bugün 16 Aralık 2013, Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milattır. Türkiye AB ilişikilerinde artık yeni bir süreç başlıyor. Bugün attığımız karşılıklı imzalarla artık vizesiz Avrupa'nın kapıları açılıyor. Tabii önümüzde biraz daha süreç var. Türkiye daha önce verdiği söz riayet ederek geri kabul anlaşmasını imzaladı. 3-3.5 yıl sonra Avrupa'ya vizesiz seyahat başlayacak. Sürece katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

AB'YE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM!

Elbette AB'ye özellikle şükranlarımı sunuyorum. AB'de sanki vizeler kalkarsa T.C vatandaşları Avrupa'ya akın edecekmiş gibi bir hava yaratılıyor. Avrupa'ya vize uygulaması 1980 darbesi sonrasında Türkiye'den çıkışı yasaklamak için uygulanan, Türkiye'nin talep ettiği bir şeydi. Artık bunlar bizim için tarih oldu. Türkiye kaçılan bir ülke değil, dönülen bir ülke oldu. 12 Eylül'de Türkiye'den kaçmak zorunda kalan sanatçılarımız artık ülkesine dönüyor. Başörtüsü nedeniyle yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ülkesine dönüyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER