ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:58

Erdoğan: "Safları sık tutalım"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızıltepe’de birlik beraberlik mesajları verdi. Başbakan Erdoğan, “Bizler aynı toprakların, aynı tarihin, aynı medeniyetin insanlarıyız. Bizler, dedeleri aynı şehitlikte yatan ecdadın, aynı kıbleye dönen, aynı duayı eden, aynı ezanları dinleyen bir milletiz. Bizi bölmeye çalışanlar başka hesabın içindedirler. Husumet bizim düşmanlarımızı sevindirir. Artık düşmanları sevindirmeyeceğiz.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kızıltepe’de miting yapacağı alanda ‘Biji Aşiti, Biji Erdoğan’ ve ‘Türk’ün Kürde, Kürdün Türk’e üstünlüğü yoktur’ şeklinde asılan pankartlar dikkat çekti.

Erdoğan, Midyat’taki mitinginin ardından Kızıltepe’ye geçti. Şehir meydanında halka hitap eden Erdoğan, “Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Merkezi yönetimler de yerel yönetimler de halkının hizmetkârı olmaya mecburdur. Kardeşlerim, efendi olmaya gayret edenlerle hizmetkâr olmaya gayret edenlerin arasını ayırmamız lazım. İstanbul’un Fatih ilçesine hangi nazarla bakıyorsak, Hakkari’nin Yüksekova’sına aynı nazarla bakarız. 10 yıl önce kim derdi ki Hakkari’nin Yüksekova’sına, Şırnak’ın Cizresi'ne, Mardin’e bir havalimanı yapılacak diye. Mardin’e şu anda dev bir terminal yapılıyor. Kasım ayına kadar terminal binası bitiyor. Uluslararası uçuşlara uygun hale geliyor.” dedi. Başbakan Erdoğan, parti ayrımı yapmadıklarını, herkese hizmet vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Kendi nazarlarında herkesin kutsal olduğunu ifade eden Erdoğan, “İnsan, bizim nazarımızda kutsaldır. Yaradılmışların en şereflisidir. Bizim nazarımızda o birinci sınıf insandır. Yaradılanı Yaradan’dan ötürü severiz. Biz birileri gibi ideoloji hizmetin önüne geçiren şehri yoksulluğa çöpe terk edenlerden değiliz. Hangi etnik kökene, milliyete sahip olursa olsun insanca yaşamayı, insanca bir belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz. Sizler çöpü çamuru hak etmiyorsunuz. Sizler yoksulluğu, işsizliği, acıyı, gözyaşını hiç hak etmiyorsunuz. Kızıltepe, mutlu, huzurlu, güvenli bir yaşamı hak ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kızıltepe’nin terörle, kanla, göz yaşlarıyla değil, başarılarıyla sevinçleriyle öne çıkmayı hak ettiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “El birliğiyle kader birliği yapıp farklı bir Kızıltepe’yi inşa etmemiz gerekiyor. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla sevdik, bağrımıza bastık. Onun için bu sürecin adı bir çözüm sürecidir. Biz ret, inkar, asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Kim kendini üstün görüyorsa bilin ki o şeytanın izindedir. Bizler aynı toprakların aynı tarihin aynı medeniyetin insanlarıyız. Bizler dedeleri aynı şehitlikte yatan ecdadın, aynı kıbleye dönen, aynı duayı eden, aynı ezanları dinleyen bir milletiz. Bizi bölmeye çalışanlar başka hesabın içindedirler. Husumet bizim düşmanlarımızı sevindirir. Artık düşmanları sevindirmeyeceğiz. Artık nifak sokmak isteyenleri, gençlerin kanıyla savaş baronlarını sevindirmeyeceğiz. Biz kardeş olacağız. Biz bir olacağız, beraber olacağız ve düşman haset edecek ama biz sevinmeye büyümeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin tamamında çok büyük bir umut atmosferi oluştu. Bu kalabalık bugün sizler umuda haykırırken, Rize’de de aynı umut haykırıyor. Ankara da İstanbul da aynı umudu paylaşıyor. Bu umudu heba etmeyelim. Düşmanı değil, artık anneleri, babaları, kadınları sevindirelim. Tarihte olduğu gibi bugün de safları sık tutalım.”

Başbakan Erdoğan, mitinge katılan halka, birlikte, “Bir olalım, beraber olalım, iyi olalım, diri olalım.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER