ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 14:08

Erdoğan rest çekti! "Ya tamam ya devam!"

Erdoğan rest çekti! "Ya tamam ya devam!"

Avrupa Birliği ile ilişkilerin artık netlik kazanması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Erdoğan'dan önemli Şanghay İşbirliği Örgütü açıklaması...


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ''Öcalan'ın belli bir şekilde verdiği mesajlarla örgütün silah bırakmasının mümkün olabileceği'' açıklaması ve İmralı'ya ikinci heyetin ne zaman gideceğine ilişkin sorular üzerine Erdoğan, ''Burada hedeflerle, gelinen durumu karıştırmak yanlış olabilir'' dedi.

Erdoğan, hedefleri daha başından bu yana açıkladığını dile getirerek, ''Silahlar bıraktırılmadan, silahlar bırakılmadan, bizim bölücü terör örgütüyle mücadeleyi kesmemiz söz konusu değil. Bu kararlılığımız devam edecek. Siyasi temsilcileri, siyasi uzantılarıyla da müzakerelerimizi hep yapabileceğimizi söyledik'' diye konuştu.

''Teröristlerin ülkemizi terk etmeleri halinde, güvenlik içinde ülkemizi terk etmelerine imkan hazırlarız. Yeterki ülkemizin refahına, huzuruna adım atalım. Bölgedeki suküneti sağlamış olalım'' diyen Erdoğan, güvenlik güçlerinin hiçbir zaman operasyon meraklısı olmadığını söyledi.

AVRUPA'DA AVRUPA'YA GÖZDAĞI!

Başbakan Erdoğan, AB'ye seslendi, ''Türkiye, Avrupa'ya halkıyla girmiş durumda. 'Oyalamayın, bu işi bitirelim' diyoruz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya'yı kapsayan Avrupa temaslarının ikinci gününe Prag'da Başbakan Petr Necas'la görüşerek başladı.

Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Necas ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan toplantıda Avrupa Birliği'ni yine yerden yere vurdu.  

İMRALI'YA İKİNCİ HEYET

İmrali'ya gidecek ikinci heyete ilişkin soruları da yanıtlayan Erdoğan, şu an bu konuda verilmiş bir karar olmadığı söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

''(BDP heyetinin ziyareti) İkinci ziyarete yönelik izni ve bunların kimler olabileceği noktasındaki tespiti, bunları Adalet Bakanımız yapar, ondan sonra da kendilerine bu hafta içerisinde mi olur yoksa daha sonraki hafta içinde mi olur o da yine Adalet Bakanımızın şahsıma sunacağı tekliften sonra o takvimi belirleriz. Ama bu hafta içinde olur diye böyle bir kesinleşmiş tarih söz konusu değil.''

HER AN HER ŞEY OLABİLİR

Erdoğan, İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırısıyla ilgili, ''Bölgede her an her şey olabilir. Hele hele İsrail sorununa bugüne kadar bu şekilde yanlış bakanlar, İsrail'i bir şımarık oğlan tarzında besleyenler, yetiştirenler, İsrail'den her zaman her şeyi bekleyebilirler'' dedi.

BRÜKSEL'LE KONUŞACAĞIZ

Bir basın mensubunun, kendisinin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne dikkati çeken açıklamasını hatırlatarak, ''Türkiye Avrupa Birliği yörüngesinden kayıyor mu? Nedir durumumuz'' sorusuna Erdoğan, ''Anladım. Bu işi anlamayanlar da var. Tabi sizleri tenzih ediyorum'' yanıtını verdi. Erdoğan, şöyle devam etti:

''O da büyük köşe yazarlarından geçinen bir tanesi. 'Türkiye diyalog ortaklığına bile kabul edilmedi' diyor. Biz şu an Sanghay Beşlisi'nde diyalog ortağıyız. Buradan onun da bilmesini istiyorum öğrensin. O cehaletinden kurtulmuş olur. Avrupa Birliği sürecinde ise kalmak kalmamak noktasında, ben milletime ve size bir soru yöneltmek istiyorum. 50 yıl Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir ülke, sonunda bir karar vermekdurumunda olmaz mı? Bunu hiç bir ülkeye Avrupa Birliği uygulamamıştır. Böyle 50 yıl, 40 yıl, 30 yıl bekleyen bir ülke yok. Böyle bir uygulamayı Türkiye'ye karşı yapıyorlar. Biz de burada, yapacaksan yap, yapmayacaksan açıkça söyle. Bizim söylediğimiz bu. Yakında bizim bir Brüksel ziyaretimiz olacak orada da kendileriyle bunları açık açık konuşacağız. Yapacaksanız yapın bu işi. Olacaksa olsun. Olmayacaksa bunu da söyleyin. İlla bizim ayrılmamızı bu noktada, 'Hadi ayrılıyoruz, çekilelim' diye bir şey bekliyorsanız, bunu da değerlendiririz.''

ALMANYA TUTUŞTU

Avrupa Birliği ile İngiltere ilişkilerinin örneğini veren Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron'un ''Seçimi kazanırsam Avrupa Birliği ilişkilerini referanduma götüreceğim'' ifadelerini hatırlatarak, ''Bu soruyu bize soranlar İngiltere için niye düşünmüyor? Bak tutuştu? Almanya hemen 'İngiltere nasıl böyle bir şeyi yapar, Cameron nasıl böyle bir açıklama yapar' bunu söylüyor'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER