ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mart 2017 Cuma 18:06

Erdoğan: Partim beni aday yaparsa o zaman beraber yürürüz

Erdoğan: Partim beni aday yaparsa o zaman beraber yürürüz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye 16 Nisan'da tarihi bir tercihte bulunacak. Yapacağımız iş gayet basit, ülkemizin eski yönetim sistemiyle mi devam edeceğinin yoksa yeni bir yönetim sistemine mi geçeceğinin tercihini yapacağız, mesele bu"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye 16 Nisan'da tarihi bir tercihte bulunacak. Yapacağımız iş gayet basit, ülkemizin eski yönetim sistemiyle mi devam edeceğinin yoksa yeni bir yönetim sistemine mi geçeceğinin tercihini yapacağız, mesele bu." dedi.

Erdoğan, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yıllık bir aranın ardından bir kez daha Denizli'de olmanın memnuniyeti içerisinde olduğunu ifade etti.

Erdoğan, vatandaşlara, "Nassınız bakem? Dinelmekten yorulmadınız de mi?" dedikten sonra sevgileri, coşkuları ve vefaları için teşekkürlerini iletti.

Denizli'nin bağımsızlığın, özgürlüğün ve hürriyetin kıymetini iyi bildiğini dile getiren Erdoğan, Anadolu'nun işgaline karşı en güçlü tepkiyi veren yerlerden birinin de Denizli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Denizli'nin "Bu tecavüze karşı hareketsiz kalmak din ve devlete ihanettir" diyen Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin çağrısıyla Denizli'nin milli mücadeleye katıldığını aktararak, "Denizli düşman işgaline uğramamıştır ama Milli Mücadelede en ön saflarda yer almıştır. Malazgirt Zaferi'nden sonra bu toprakları bize vatan yapan Server Gazilerin, Mehmet Gazilerin izinden giden Denizli halkı terörle mücadelede de yiğitliğini, kahramanlığını açıkça ortaya koymuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Denizli'nin son 1,5 yılda sınır içinde, dışında yürütülen terörle mücadele operasyonlarında ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında toplam 16 şehit verdiğini anımsatan Erdoğan, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

- "Türkiye 16 Nisan'da tarihi bir tercihte bulunacak"

Bu sırada vatandaşların "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde tezahürat yapması üzerine Erdoğan, "Evet, Rabbim öyle buyuruyor, 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz'. Türkiye 16 Nisan'da tarihi bir tercihte bulunacak. Yapacağımız iş gayet basit, ülkemizin eski yönetim sistemiyle mi devam edeceğinin yoksa yeni bir yönetim sistemine mi geçeceğinin tercihini yapacağız, mesele bu. Eski mi, yeni mi?" şeklinde konuştu.

Eski yönetim sisteminde hükümetlerin Mecliste kurulduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer Mecliste bir parti çoğunluğu elde edebilmişse mesele yok. Başbakan belli olduğu için hükümet kuruluyor, güvenoyu alıyor ve çalışıyordu. Şayet Mecliste bir parti çoğunluğu elde edememişse işte o zaman yandık demektir. Çünkü bu durumda çeşitli partilerin bir araya gelip koalisyon kurması gerekiyordu. Nerelerde kuruyorlardı bu koalisyonu? Otellerde, otellerde milletvekili pazarlarının açıldığı, siyaset baronlarının, medya patronlarının hükümet kurup, hükümet yıktığı günleri içimizde hatırlayanlar çoktur."

Erdoğan, 1970'li yıllarda hükümetlerin ortalama ömrünün 9 ay, 1990'lı yıllarda 14 ay olduğunu, 1950'den bu yana her 16 ayda bir hükümet değiştiğini dile getirdi.

Vatandaşların, "Dik dur eğilme Denizli seninle." şeklindeki tezahüratlara Erdoğan, "Şüphem yok. Şunu bileceksiniz, biz beşer planında hiçbir gücün önünde eğilmedik. Biz sadece Rabbimizin huzurunda rükuda eğildik, secdede eğildik, başkası asla?" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle 9 ayda, 16 ayda hükümetlerin kurulup, indiği bir ülkede istikrar olur mu? Güven olur mu?" diye sordu.

 

(Sürecek)

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER