ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 17:26

Erdoğan: "Muhaliflere sadece lojistik destek veriyoruz"

Erdoğan: "Muhaliflere sadece lojistik destek veriyoruz"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli muhaliflere sadece lojistik destek verildiğini söyledi. Lojistik desteğin dış müdahale olarak yorumlanmamasını isteyen Erdoğan, “Türkiye'nin muhalif güçlere lojistik destek vermesini dış müdahale olarak yorumlayanlar bizzat Suriye'de savaşa katılanlar konusunda aynı şeyi yapmıyorlar.” dedi.

ABD seyahatini tamamladıktan sonra yurda dönen Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na basın toplantısı düzenledi. ABD seyahati hakkında bilgi veren Erdoğan gündeme ilişkin soruları da cevapladı. Suriye konusunda bir çalışmanın içinde olduklarını anlatan Erdoğan, “Yaptığımız çalışma ağırlıklı olarak lojistik destek istikametinde olmuştur. Bu desteğimizi bugüne kadar nasıl sürdürdüysek aynı şekilde sürdüreceğiz. Kararlılığımız devam ediyor; ama lojistik destekte dahi dünyanın seyirci kalması doğru değil. Temennim odur ki burada ABD gibi ülkelerin lojistik desteğe onların da sahip çıkması muhalifleri daha da güçlü hale getirecektir. Bu seyahatte bu desteği de gördük. Bundan dolayı isabet oldu diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin muhaliflere sadece lojistik destek verdiğini belirten Erdoğan, “Türkiye'nin muhalif güçlere lojistik destek vermesini dış müdahale olarak yorumlayanlar bizzat Suriye'de savaşa katılanlar konusunda aynı şeyi yapmıyorlar. Orada Hizbullah'ın dışında başka güçler de var. Bunu neyle izah edecekler? Bunu en güzel şekilde yazılı ve görsel dünya basın izah edebilir. Hangi ülkelerin örgütleri var, açıklanmalı. Eğer Türkiye'nin orada silahlı gücü varsa bumu çıkıp açıklasınlar. Lojistik destekse onu veriyoruz. Ülkemizde 300 bin insana gerekse sınır ötesinde mazlum insanlara gıda ilaç desteğimiz var. Ama bunun dışında Türkiye ne Hizbullah'ın üstlendiği görevi ne de başkalarının yaptıklarını asla yapmadı.” şeklinde konuştu.

'BİZ BU TUZAĞA DÜŞMEYİZ'

PKK’nın çekilmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Bu tarih vesaire, bunları yanlış buldum. ‘Şu tarihte çekiliyoruz. Şuradan çekiliyoruz.’ Bu tür açıklamalar bu uygulamanın ne denli yanlış olacağını gösterir. Nereden girdilerse oradan çıkmasını bilirler. Bu güvenlik güçlerimize karşı yapılan çok farklı bir spekülasyonlardır. Yavru muhalefete bu zemin hazırlamaktır. Böyle bir tuzağın içine bu iktidar düşmez. Hukuk çerçevesinde yapılması gerekenleri yapıyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER