ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 21:54

Erdoğan: Muhalefet, milletvekillerini kilitlemezse tasarıyı parlamentoya sunarız

Erdoğan: Muhalefet, milletvekillerini kilitlemezse tasarıyı parlamentoya sunarız


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasa ile ilgili muhalefet partilerinin milletvekillerinin serbest bırakılması durumunda anayasa ile ilgili bir tasarıyI meclise sunabileceklerini söyledi. Erdoğan, “Bizim sunduğumuz tasarı gerek kendi milletvekillerimiz gerekse muhalefet partilerinin milletvekillerinin serbest bırakılması halinde atılacak bir adımla belki bir referandum yolunu açabilir.” dedi.

ABD seyahatini tamamladıktan sonra yurda dönen Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na basın toplantısı düzenledi. ABD seyahati hakkında bilgi veren Erdoğan gündeme ilişkin soruları da cevapladı. Anayasanın referanduma götürülüp götürülmeyeceği konusunda değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Genel başkan yardımcımın yapmış olduğu açıklamadaki tarihlerin neye dayalı olduğunu şu anda bilemiyorum. Bu Amerika’da yazılı ve görsel medyanın yayın yönetmenleri ile yapmış olduğumuz toplantıda sorulan bir soru üzerine böyle bir tarih tespiti ile değil de eğer önümüzdeki yıl içinde böyle bir şey parlamentoda kabul görürse ‘üç seçim olabilir’ noktasından hareketle ortaya çıkan bir şeydi. Bu yeni anayasa ile ilgili olabilir, bunun yanında cumhurbaşkanlığı konusu malum zaten gündemde zaten onun tarihi belli. Burada herhangi bir şey söz konusu değil. Yerel seçim onun da tarihi şuanda belli. Ama yeni anayasa ile ilgili bir değişiklik söz konusu olması halinde o zaman tabiî ki bir referandum açılabilir. Bununla ilgili bir üçüncü seçim gündeme gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Anayasa konusunda iki yol olduğunu anlatan Erdoğan, “Bazı değişiklikler öngören adım atılabilir. Burada iki yol var. Bu yollardan bir tanesi 330’dur, bir diğeri de anayasa değişikliğinde müşterek hareket edilmesi halinde dayanışmaya gidecek muhalefet partisidir. Şuanda ana muhalefet bu işe sıcak bakmadığına göre diğer muhalefet partileri sıcak bakmadığına göre o zaman sadece olsa olsa şu olabilir; eğer muhalefet partileri kendilerini kilitlemez de bundan şunu kast ediyorum: Kendi milletvekillerini parti genel merkezlerine kilitlemez serbest bırakırlarsa o zaman biz bir tasarıyı parlamentoya sunabiliriz. Bizim sunduğumuz tasarı gerek kendi milletvekillerimiz gerekse muhalefet partilerinin milletvekillerinin serbest bırakılması halinde atılacak bir adımla belki bir referandum yolunu açabilir. Referandum yolunu açması halinde ben milletimden ‘evet’ oyu alabileceğimize inanıyorum. Çalışmamız var. Çalışmamızı netleştirip böyle bir adımı atabiliriz. Burada herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum. Şimdilik biz işimize bakalım diyoruz. Meclis Başkanımızın anayasa çalışmaları ile ilgili nihai kararı önemli . O karardan sonra gerekli adımlar atılır.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER