ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2013 Pazar 22:29

Erdoğan: "Muhalefet kışkırtıyor"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olaylarına ilişkin yaptığı konuşmada, “Bu eylemleri, sandıkta başarı sağlayamayan ve başarı sağlayamayacağını bilen, son dönemde sık sık direniş çağrısı yapan ana muhalefet partisinin ve onun yanında olanların kışkırttığını görüyoruz.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Rumeli Dernekleri Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Burada gündeme ilişkin konuşma yapan Erdoğan, Gezi Parkı nedeniyle çıkan olaylara değindi.

Türkiye’de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşayan farklı etnik köken, inanç ve mezhepe mensup insanların olduğunu hatırlatan Erdoğan, birilerinin insanlar arasına nifak sokmaya çalıştığını söyledi. Erdoğan, “Biz aynı ortak kaderi paylaşan tek bir milletiz. Çok çeşitli senaryolarla oyunlara, tuzaklara maruz bırakıldık. Fitne, nifak girişimlerine; terörist girişmelere maruz kaldık. Her seferinde bir ve beraber olarak sorunları aşmayı başardık. Şu an çözüm süreci adı altında 30 yıllık terör meselesini bitirecek adımlar atıyor ve bu adımların da neticesini alıyoruz. Bu devletin teröre yapmış olduğu harcama 300 milyar doları aşmıştır. Bu adeta yeniden bir Türkiye inşa etmek demektir. “ dedi.

Türkiye’nin her alanda büyük başarılar yaşadığı bir dönemde 3-5 gündür hiç arzu edilmeyen provokasyonlara maruz kalındığını anlatan Erdoğan, “Geçmişte hükümetleri tehdit etmek, hükümetleri hizaya getirmek, bir kaos ortamı oluşturarak demokrasi dışı müdahalelere zemin hazırlamak için tertip edilen tuzakların benzerini tekrar yaşıyoruz. Sandıktan başarı sağlayamayan ve başarı sağlayamayacağını, bilen son dönemde sık sık direniş çağrısı yapan ana muhalefet partisinin ve onun yanında olanların bu eylemleri kışkırttığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Gezi Parkı’nda ağaç kesmenin söz konusu olmadığını, ağaçların sökülerek başka bir yere götürüldüğünü kaydeden Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde İstanbul’a önemli oranda ağaç diktiklerini anlattı. Türkiye’de çok sayıda yeşil alan ve park inşa ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: “Kilyos Zekeriyaköy’de üniversite yapmak adına 10 binlerce ağaçlar söktüler. Ve ben onlarla mücadele verdim. ‘Eğer üniversite yapacaksanız, niçin orası? Orman alanın dışında yerler bulun oralarda yapın.’ dedim. Türkiye’nin bir numaralı iş grubuydular. Ben yanımda bu çevrecilerin hiç birini bulamadım. Bu muhalefetin hiç birini bulamadım. Devrin Cumhurbaşkanı üniversitenin açılışında ‘burayı engellemek isteyenler nerede?’ diye sordu. Şimdi o üniversite Orman ve Su işleri Bakanlığımızındır. Bu grup Türkiye’nin bir numaralı holdingi. Hadi niye konuşmuyorsunuz. 12 ağaç dediniz bunları yaptınız.”

Gezi Parkı’nda alışveriş merkezi yapılacağına dair iddialara da cevap veren Erdoğan, “Biz Gezi Parkı ortadan kalsın iddiasında değiliz. Aslına uygun olarak Topçu Kışlası’nı yapmak istiyoruz. Biz bunu yaparken yeşili muhafaza edecek şekilde yapacağız. Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine de dev bir opera ve kültür merkezi yapmak istiyoruz. Burada kesinleşmiş bir alışveriş merkezi projesi söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER