ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 16:35

Erdoğan: "MİT, atılan adımlar konusunda uyaracak"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT yetkililerinin Suriye sınırındaki gelişmelere ilişkin konunun muhatapları ile görüşeceğini ve atılan adımın tehlikeli ve yanlış olduğu noktasında uyarılarda bulunacağını söyledi. Edoğan, “Suriye sınırındaki son gelişmeleri ve bu konuda alınan bir karar gereği Milli İstihbarat Teşkilatı’mız gerekli olan görüşmeleri yapacaklar. Attıkları bu adımın yanlış ve tehlikeli adımlar olduğu noktasında kendilerine gerekli uyarılar yapılacak. İşin çerçevesi budur.” diye konuştu.

Mimar Sinan Camii’nde Cuma namazı kılan Erdoğan, cami çıkışı gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Seçim barıjına değinen Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Baraj bizim dönemimizin çıkardığı bir yasa değildir. Bizim düşüncemiz şudur, buna özellikle batı dahildir. Barajların olduğu sistemde güven ve istikrar diye bir şeyi bulamazsınız. Eğer şu 10 buçuk yıl Türkiye bir istikrarı yakalamışsa gerek demokraside gerek ekonomide güven ve istikrar varsa bunun en önemli sebebi koalisyonların olmadığı bir hükümet yapısıdır. Türkiye’de koalisyonların olduğu hükümet yapısında da ülkemizin nasıl geri gittiği hepimizin malumudur. Bunları göz ardı etmemiz anlamsızdır. Biz ülkemize bu tür sancıları çektirmek istemiyoruz. Milletimizin birliğinin beraberliğinin dayanışmasının demokratik alanda yakaladığı bu performansı kaybetmesini istemiyoruz. Onun için tecrübe edilmiş bu sürecin devam ettirelim istiyoruz. Bu barajlarla ilgili düşüncem.”

Demokratikleşme paketi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Demokratikleşme paketi ile ilgili açıkladığımız bir şey yok. Şuanda çalışma safhasındadır. Bu safhada arkadaşlarımla ilk toplantıyı bizzat kendim yönettim. Şuanda çalışma devam ediyor. Çalışma bittikten sonra arkadaşlarımız paketi getirecekler. Kamuoyuna demokratikleşme paketini açıklayacağız. Gazetelerde çıkan şeyler hayalidir. Bunu bizzat kendim açıklayacağım. Açıkladığım zaman zaten AK Parti olarak demokratikleşme paketimizin ne olduğu ortaya çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER