ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 17:01

Erdoğan: "KOBİ'lerin yanındayız"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz ekonomik ve siyasi istikrarı sağlıyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Ancak bununla yetinmiyor KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız'' dedi.
    
Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB tarafından Swiss Otel'de düzenlenen Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni'ndeki konuşmasında, girişimcilerin yeni yatırım imkanları için ülke ülke, kıta kıta koşturduğuna şahit olduklarını söyledi.
    
Girişimcilerin her birinin önemli işlere imza attığını, Türkiye'yi gururla temsil ettiklerini belirten Erdoğan, ''Aklınıza hangi kıta, hangi ülke gelirse gittiğimizde orada girişimcilerimizin olduğunu, yatırımlarımızın olduğunu görmekle iftihar ediyorum'' diye konuştu.
    
Ekonomi politikalarının reel sektöre ve özellikle KOBİ'lere olumlu olarak yansıdığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:
    
''Ekonomilerin başarısı, birkaç tane büyük firmanın varlığı ile ölçülemeze. Özellikle de rekabetçi ekonomilerde diğerlerini, birbirinden ayıran esas unsur KOBİ'lerdir. KOBİ'lerin güç kazanmasıdır. Ekonominin kalbi KOBİ'lerde atar, ekonominin omurgasını KOBİ'ler teşkil eder. Dev yatırımlarla ilgili bir adım attığınızda bile gelen yatırımcı hemen şunu sorar 'KOBİ'lerinizin durumu nedir-' Bunu araştırır. Yeniliklere açık, esnek, değişimlere çabuk uyum sağlayan, kendi alanlarında uzmanlaşan, refahı tabana yayan KOBİ'ler ekonominin adeta can suyudur. Türkiye'nin büyümesinde ve ilerlemesinde KOBİ'lerin büyümesi ve ilerlemesinin büyük bir payı var.''
    
Türkiye'nin 2002'de sadece 36 milyar dolar ihracat yaptığına işaret eden Erdoğan, ''Bugün itibarıyla Türkiye, şöyle geriye dönük 12 aya baktığımızda şunu görüyoruz, ihracatımız 148 milyar doları aşmış durumda. Bu ihracatın yüzde 60'ı KOBİ'lerimiz tarafından yapılmış'' dedi.
    
Türkiye'nin 2009'daki küresel krizi bir fırsata dönüştürmesinin dinamik ve rekabetçi KOBİ'ler sayesinde olduğuna dikkati çeken Erdoğan, ''Biz ekonomik ve siyasi istikrarı sağlıyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Ancak bununla yetinmiyor KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız. Çünkü bunun neticelerini aldık, bunu görüyoruz'' diye konuştu.
    
2002'de KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletme sayısının 4 bin olduğunu belirten Erdoğan, rakamın bugün 680 bine yaklaştığını belirtti. ''4 bin nere 680 bin nere'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
    
''Kimin kiminle el ele verdiğini göstermesi bakımından bu çok önemli. Özellikle 2009'da KOSGEB Kanunu'nda yaptığımız çok önemli bir düzenlemeyle hizmet ve ticaret sektöründeki KOBİ'lerin de KOSGEB desteklerinden yararlanmalarının önünü açtık.
    
2002'de sadece 24 ilimizde KOSGEB hizmet merkezi müdürlüğü vardı, bugün 68 ilimizde 75 hizmet merkezi müdürlüğümüz var. Bu örgütlenme ağı, bu teşkilatlanma ağı ile artık biz, küçük ve orta boy işletmelerimizi ayağımıza çağırmıyoruz. Biz onların ayağına gidiyoruz, onlara hizmet götürüyoruz. Eskiden Ankara'daki KOBİ'nin bile ulaşamadığı KOSGEB bugün Van'daki, Edirne'deki, Aydın'daki Mardin'deki KOBİ'ye artık bizzat kendisi ulaşıyor, kendisi hizmet götürüyor, destek oluyor. İnşallah önümüzdeki yılın sonuna kadar 81 vilayetimizin tamamına KOSGEB hizmet merkezi müdürlüklerini kurmuş olacağız.''
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER