ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 17:21

Erdoğan: "Kimileri kıskançlıklarından çatlıyor"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinde birilerinin kıskançlıktan çatladığını söyledi. Annelerin gözyaşının dinmesi için çalıştığını dile getiren Erdoğan, birilerinin ise terörden rant elde etme peşinde olduğunu dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa'da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm programında konuştu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Akil İnsanlar toplantısına değindi. Yıllarca terörün istismar ettiği alanların konuşulmadığını vurgulayan Erdoğan, "Terörün ortaya çıktığı andan itibaren terörü doğuran sebepler hiç konuşulmadı. Terörü doğuran bataklıkları kurutmayı hiç kimse konuşmadı. Askerimiz, polisimiz, korucumuz terörle mücadele ederken ne devlet ne hükümetler terörün istismar ettiği yoksulluğu konuşmadı. Büyükşehirlerimizde derme çatma gecekondular inşa edilirken bunlara ses çıkarılmadı. Burada bir şeyi açık konuşmak durumundayım. Bizler sizin dertlileriniziz. Bu ülkede 10 yıllar boyunca bir şeyi yaşadık. İstanbul’un nice mahallelerinden güneş doğmadan evlatlarımız yola çıkıyor. Kimileri sigortasız, kimileri asgari ücretin altında çalıştırılıyor. Akşam evine dönüyor, ev soğuk. Televizyonu açıyor, lüks hayatı görüyor. Umut yok, heyecan yok, yaşama sevinci yok. Sonra bu çocuklarımıza evlatlarımıza kötü niyetliler musallat oluyor, Fuhuşla,uyuşturucu ile en acısı terör ile musallat oluyorlar. Umudu heyecanı olmayan gençleri istismar ediyorlar. Köle haline getiriyorlar. Şöyle baktığımızda terörle mücadele edildi. Terörün suç alanları ile mücadele edilmedi. Bir yandan terörle kararlı mücadele ettik, terörün istismar alanlarını bataklıklarını kurutmaya çalıştık. Havalimanları yaptık. Ekonomiyi büyüterek iş imkanlarını artırdık. Gelir adaletsizliğini azaltmak için var gücümüzle çalıştık. Terörün istismar ettiği her ne varsa üzerine gittik." diye konuştu.

Kentsel dönüşümün mahallenin güzelleştirilmesinin yanında gençlerin geleceğe umutla bakmasını sağlayacağını ifade eden Erdoğan, “Kentsel dönüşümle sadece mahalleyi güzelleştirmekle kalmıyoruz,geleceğe umutlu yaşama sımsıkı tutunacakları çevre kazandırıyoruz. Adına çözüm süreci dedik. Bu çözüm sürecine düşüncesine inancına bakmadan yüzlerce insan arasından 63 kendisine saygı duyulacak Akil İnsanlar seçtik. İlk toplantıyı yaptık. Bu Akil İnsanların başkanı, başkanvekili, sekreteri yanında 6 üyesi var. Türkiye’nin 7 bölgesinde çalışma yapacaklar. Biz kendilerini zorlamadık. Ama baktım ki, bazı çevreler bundan çok rahatsız. Kimisi kendisi orada yok diye feryat ediyor. Kimileri kıskançlıklarından çatlıyor. Biz bu ülkenin aşırı uçlarından çektik. Sağında solunda aşırı uçları var. Biz terörle mücadelede bir şeyler yapalım. Annelerin gözyaşı dinsin diye çırpınırken birileri rant elde etmenin çırpınışı içinde. Biz çözüm sürecinden umutluyuz. Biz samimiyetle bu yola çıktık. Niyetimiz hayır akıbette inşallah hayır olacak. Muhalefet ne adım atarsak atalım karşı çıkıyorlar.” ifadelerini kullandı.

'OLUŞTURDUKLARI BATAKLIĞIN KURUTULMASINA KARŞI ÇIKIYORLAR'

Muhalefetin oluşturduğu bataklıkta gül bahçesi oluşturduklarını anlatan Erdoğan, “Kendileri bir bataklık oluşturdular. O bataklığın çamurun kurutulmasına karşı çıkıyorlar. Bunlara bakın, bu muhalefete iyi bakın, bunların iktidar olmaları halinde,geride bıraktıkları eser bataklık harabe yıkılmış evler kırılmış kalpler. Geride bıraktıkları eserlerin ortadan kaldırılmasına tahammül edemiyorlar. Biz o bataklıkları gül bahçesine çevireceğiz. Kırılan kalpları onarıyor. Umutsuzluğu umuda çeviriyor, tüm istismar alanlarını ortadan kaldırıyoruz. Her ne yaparsak sizin için sizinle birlikte yapıyoruz. Çözüm sürecini de milletimiz için kardeşliğimiz için gönül köprülerimiz için kuruyoruz. Bunu milletimizle yapıyoruz. Kentsel dönüşümü de sizin için sizlerle yapıyoruz. Bütün bu süreçler iddialı bir Türkiye’nin ayak sesleridir. Bu süreçler mutlu mesut bir yaşamın umut sesleri ayak sesleridir. Bu süreçleri tamama erdirecek inşallah sizlerle birlikte ulaşacağız. Bugün başlattığımız kentsel dönüşüm projelerinin hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.” dedi.

Başbakan konuşmanın ardından kentsel dönüşümün startını Bağcılar'dan verdi. Canlı bağlantı ile yıkım işlemlerine başlandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER