ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 21:53

Erdoğan ile Putin telefonda görüştü

Erdoğan ile Putin telefonda görüştü

Başbakan Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile iki ülke arasındaki işbirliği konuları ve Ukrayna, Kırım Özerk Bölgesi ve Suriye meseleleri hakkında telefonla görüştüğü bildirildi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili ilişkiler, Ukrayna, Kırım Özerk Bölgesi ve Suriye konularında telefonla görüştüğü bildirildi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan ile Putin arasında bugün öğle saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna'da yapılan devlet başkanlığı seçimi başta olmak üzere uluslararası meseleler hakkında da görüş teatisinde bulunulduğu kaydedilirken, şöyle denildi:

"Sayın Başbakanımız, Ukrayna'daki seçim sonuçlarının saygıyla karşılanmasının, sorunların diyalog yöntemiyle çözülmesinin büyük önem taşıdığına dikkati çekmiştir. Kırım Özerk Bölgesi'nde yaşayan Kırım Tatarlarının hak ve hukuklarının korunmasının Türkiye açısından ehemmiyet arz ettiğine dikkati çeken Sayın Başbakanımız, Kırım Tatarlarının hak ve statülerinin Kırım Tatar Milli Meclisi’nin de dahil olduğu bir görüşme süreciyle ele alınması gerektiğini vurgulamıştır. Sayın Başbakanımız bu çerçevede, Kırım Tatarlarının lideri Sayın Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na uygulanan yasağın kaldırılmasının ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ile görüşülmesinin müspet bir adım olacağını ifade etmiştir."

İki liderin görüşmede, Suriye meselesine de değindikleri belirtilirken, "Sayın Başbakanımız, Türkiye'nin Suriye'deki ölümlerin sona ermesini arzuladığına; Şam rejiminin iktidarda kalabilmek için radikal terör örgütleriyle işbirliğine yönelmesinden kaynaklanan tehditler karşısında eş güdüm içinde hareket edilmesi gerektiğine değinmiştir" ifadelerine yer verildi.

Liderlerin görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğinin stratejik önemine işaret ettikleri, enerji alanındaki ortak projeler başta olmak üzere, ticari ve ekonomik konularda üzerinde mutabık kalınan hususların hayata geçirilmesine büyük önem atfettiklerini belirttikleri de bildirildi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER